Reklama

Uwaga kierowcy - koniec mandatów za brak dokumentów?

Opublikowano:
Autor:

Uwaga kierowcy - koniec mandatów za brak dokumentów? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Od czerwca wprowadzone zostaną zmiany, według których nie będziemy mieli obowiązku posiadania przy papierowej wersji dowodu rejestracyjnego oraz dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, czyli OC. To wynik nowelizacji prawa o ruchu drogowym.

Od czerwca wprowadzone zostaną zmiany, według których nie będziemy mieli obowiązku posiadania przy papierowej wersji dowodu rejestracyjnego oraz dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, czyli OC. To wynik nowelizacji prawa o ruchu drogowym.

Obecnie za brak każdego dokumentu kierowca może otrzymać mandat karny w wysokości 50 zł. Zgodnie z nowymi zmianami kierowcy pojazdów zarejestrowanych w naszym kraju nie będą musieli mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej OC - jeśli poruszają się po terytorium Polski.

Potwierdzenie posiadania dowodu rejestracyjnego i ważnej polisy OC będzie następowało przez organ kontroli ruchu drogowego w Centralnej Ewidencji Pojazdów. W przypadku zatrzymania dowodu przez policję właściciel otrzyma pokwitowanie, a w bazie danych pojawi się odpowiednia informacja. Zwrot dokumentu również będzie wirtualny, z bazy zostanie wymazana informacja o zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego. 

Dowód rejestracyjny w tradycyjnej, papierowej formie wciąż będzie trzeba przedstawiać podczas przeglądu w stacji kontroli pojazdów.

Zmiany dotyczące obowiązku posiadania przez kierowców przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz polisy OC miałyby wejść w życie na początku czerwca. Jak się jednak okazuje, teoria swoją drogą, a praktyka swoją, ponieważ program CEP nie jest jeszcze przystosowany do tego typu zmian.

Jest szansa, że do końca roku uda się dopiąć wszystko na ostatni guzik. Póki co, zabierajmy dokumenty ze sobą.

Co o planowanych zmianach sądzą nasi Czytelnicy? Zapraszamy do komentowania.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE