Reklama

Urząd statystyczny: jest różnica poziomu życia wśród mieszkańców Mazowsza

Opublikowano:
Autor:

Urząd statystyczny: jest różnica poziomu życia wśród mieszkańców Mazowsza - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Urząd Statystyczny w Warszawie zebrał dane dotyczące ubóstwa: skrajnego, relatywnego i ustawowego. Jak wynika ze statystyk, jest zauważalna różnica poziomu życia między mieszkańcami Warszawy, a pozostałą częścią województwa.

Urząd Statystyczny w Warszawie zebrał dane dotyczące ubóstwa: skrajnego, relatywnego i ustawowego. Jak wynika ze statystyk, jest zauważalna różnica poziomu życia między mieszkańcami Warszawy, a pozostałą częścią województwa.

Dane zbierano w 2019 roku. Zgodnie z nimi, w województwie mazowieckim odnotowano poprawę sytuacji materialnej gospodarstw domowych. W porównaniu z 2018 rokiem zasięg ubóstwa skrajnego wśród mieszkańców województwa mazowieckiego spadł z 4,3 do 3,7 proc, zaś ubóstwa relatywnego z 12,2 do 10,2 proc. Ubóstwa ustawowego doświadczało 6,9 proc. osób w gospodarstwach domowych i była to wartość o 2,2 p. proc. niższa niż w roku poprzednim.

"Jeśli jednak w wyliczeniach uwzględnimy województwo bez regionu stołecznego, to wskaźniki te przyjmują wartości wyższe. Rozbieżność taka wynika z dużych dysproporcji pomiędzy warunkami życia mieszkańców aglomeracji warszawskiej i reszty województwa - czytamy w raporcie urzędu.

Jak argumentuje urząd statystyczny, spadek ubóstwa ekonomicznego na Mazowszu ma związek ze wzrostem przeciętnych dochodów i wydatków w gospodarstwach domowych. W 2019 roku jako "dobrą" swoją sytuację materialną określiło 29 proc. gospodarstw domowych, 23 proc. jako "raczej dobrą", a "przeciętną" 42 proc. Negatywne opinie wyraziło w sumie 7 proc. mieszkańców województwa. To ta ostatnia grupa korzystała z różnego rodzaju oferowanych świadczeń.

"Świadczenia w formie niepieniężnej przyznano na Mazowszu 77,8 tys. osób. Najczęściej chodziło o codzienny gorący posiłek (56,7 tys. osób), a ponadto usługi opiekuńcze obejmujące zaspokajanie codziennych potrzeb życiowych (15,1 tys. osób) oraz zapewnienie schronienia w noclegowniach, schroniskach i domach dla bezdomnych (2,8 tys. osób)" - podaje Urząd Statystyczny w Warszawie.

Dane zebrano z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem. Ten co roku obchodzony jest 17 października. Jego celem jest uświadamianie opinii publicznej na całym świecie o problemie ubóstwa i konieczności jego zwalczania.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE