Reklama

Uroczystości ku czci patrona miasta

Opublikowano:
Autor:

Uroczystości ku czci patrona miasta - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Tegoroczne Uroczystości Zygmuntowskie wpisują się w 20. rocznicę beatyfikacji arcybiskupa Antoniego Juliana Nowowiejskiego i biskupa Leona Wetmańskiego, płockich biskupów męczenników, ogłoszonych błogosławionymi przez Jana Pawła II podczas jego pielgrzymki do Polski w 1999 roku.

Tegoroczne Uroczystości Zygmuntowskie wpisują się w 20. rocznicę beatyfikacji arcybiskupa Antoniego Juliana Nowowiejskiego i biskupa Leona Wetmańskiego, płockich biskupów męczenników, ogłoszonych błogosławionymi przez Jana Pawła II podczas jego pielgrzymki do Polski w 1999 roku.

Uroczystości Zygmuntowskie są przypomnieniem postaci oraz uczczeniem św. Zygmunta, króla i męczennika, który był władcą Burgundii w latach 561-524. Zginął śmiercią męczeńską w 524 r. Jego relikwie (czaszka) zostały sprowadzone do płockiej katedry w XII wieku przez biskupa Wernera i od tamtego czasu św. Zygmunt jest patronem miasta. Jest on także patronem Kapituły Katedralnej Płockiej i parafii katedralnej. Kapituła Katedralna Płocka istnieje nieprzerwanie od XI wieku. Jej powstanie wiąże się z utworzeniem przez legatów papieża Grzegorza VII w roku 1075 pierwszego biskupstwa na Mazowszu, czyli diecezji płockiej. Na czele kapituły, jako jej przewodniczący, stoi prepozyt. Obecnie jest nim bp Mirosław Milewski, biskup pomocniczy diecezji płockiej.

W tym roku Uroczystości Zygmuntowskie zostaną połączone z obchodami ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Dziś w bazylice katedralnej będą sprawowane uroczyste Nieszpory (początek o godz. 18.00). Kazanie wygłosi ks. kan. dr Dariusz Rogowski, notariusz Kurii Diecezjalnej Płockiej. Z kolei w piątek, 3 maja o godz. 10.00 zostanie odprawiona w katedrze Msza św. Przewodniczył jej będzie i homilię wygłosi ks. biskup Mirosław Milewski, prepozyt (przewodniczący) Kapituły Katedralnej Płockiej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE