Reklama

Upadłość konsumencka i jej konsekwencje

Opublikowano:
Autor:

Upadłość konsumencka  i jej konsekwencje - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zdarza się tak, że osoba fizyczna, nie posiadająca działalności gospodarczej popadnie w długi, których nie potrafi spłacić. W takim wypadku, bardzo dobrym rozwiązaniem jest ogłoszenie upadłości gospodarczej, która pozwala oddłużyć konsumenta i rozpocząć nowy etap w życiu.

Zdarza się tak, że osoba fizyczna, nie posiadająca działalności gospodarczej popadnie w długi, których nie potrafi spłacić. W takim wypadku, bardzo dobrym rozwiązaniem jest ogłoszenie upadłości gospodarczej, która pozwala oddłużyć konsumenta i rozpocząć nowy etap w życiu.

Czym jest upadłość konsumencka?

W przypadku niemożności spłaty długów przez osobę fizyczną, można ogłosić upadłość konsumencką. Oznacza to stratę majątku przez dłużnika i umorzenie części należności. Mimo, że takie rozwiązanie wiąże się z utratą dorobku, jest lepszym rozwiązaniem niż postępowanie komornicze. Wszczęcie postępowania upadłościowego nie jest skomplikowane. Wystarczy złożyć w sądzie rejonowym wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Po rozpatrzeniu dokumentów przez sąd, następuje określenie tzw. masy upadłościowej, która stanowi majątek dłużnika oraz rozpisanie planu spłat części należności. Po zrealizowaniu planu przez konsumenta, postępowanie zostaje zakończone, a część długów umorzona. Ogłoszenie upadłości z pewnością nie należy do przyjemnych czynności i wymaga pogodzenia się z utratą sporej części dorobku. Mimo wszystko jest to korzystniejsze rozwiązanie niż egzekucja komornicza, która ma charakter windykacyjny i kończy się dopiero w momencie odebrania wszystkich należności dla wierzycieli.

Co to jest masa upadłościowa?

Po zaakceptowaniu wniosku przez sąd, zostaje określona masa upadłościowa czyli majątek dłużnika, który przechodzi w ręce syndyka. Masą upadłościową stają się przede wszystkim nieruchomości oraz akcje i udziały w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością. Może się zdarzyć, że konsument nie posiada żadnego majątku, wówczas ten krok w postępowaniu zostaje pominięty. Czasami pewne elementy, które mogłyby wchodzić w skład masy upadłościowej nie są brane pod uwagę. Dzieje się tak, gdy np. samochód ma większą wartość użytkową, niż finansową. Warto wspomnieć, że jeśli konsumentowi zostaje odebrany dom lub mieszkanie, może on ubiegać się o środki na wynajęcie innego lokalu. Prawo chroni go bowiem od stanu bezdomności. Syndyk interesuje się także majątkiem wspólnym małżonków. Jedynym sposobem na zachowanie dorobku jest intercyza, która została podpisana minimum dwa lata przed ogłoszeniem upadłości konsumenckiej. Szczegółowe informacje dotyczące postępowania upadłościowego i jego następstw można znaleźć na: https://wyzerujdlugi.pl/blog/jak-wyjsc-z-dlugow/.

Inne zalety ogłoszenia upadłości konsumenckiej

Przede wszystkim ogłoszenie upadłości pozwala uwolnić się od długów, bo konsument zostaje w postępowaniu oddłużony, a część należności umorzona. Poza tym, zakończone postępowanie daje możliwość odzyskania równowagi psychicznej i spokoju ducha. Posiadanie znacznych długów przez wiele lat, odciska przecież swoje piętno na psychice konsumenta. Dla osób, które nie posiadają majątku, ogłoszenie upadłości nie wyrządza większych szkód. Dodatkowo, konsument nie ponosi praktycznie żadnych kosztów postępowania, z wyjątkiem wniesienia opłaty za złożenie wniosku tj. około 30zł.  

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE