Reklama

Unijne pieniądze na doposażenie mazowieckich szpitali - w tym dla Płocka

Opublikowano:
Autor:

Unijne pieniądze na doposażenie mazowieckich szpitali - w tym dla Płocka - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Trwa realizacja jednego z największych projektów unijnych - doposażenia mazowieckich szpitali. Zaangażowanych została już większość środków, bo aż 195 mln złotych. Część tej kwoty otrzymały placówki z Płocka. Celem jest zabezpieczenie personelu medycznego i pacjentów w walce z COVID-19. Ruszają kolejne zakupy środków ochrony osobistej.

Trwa realizacja jednego z największych projektów unijnych - doposażenia mazowieckich szpitali. Zaangażowanych została już większość środków, bo aż 195 mln złotych. Część tej kwoty otrzymały placówki z Płocka. Celem jest zabezpieczenie personelu medycznego i pacjentów w walce z COVID-19. Ruszają kolejne zakupy środków ochrony osobistej.

Jak przekonuje marszałek, Adam Struzik, od początku pandemii samorząd województwa wspiera mazowieckie szpitale. Kupowany jest sprzęt i aparatura medyczna niezbędna do walki z koronawirusem. 

- Obok sprzętu zakupiliśmy także testy, aby personel medyczny mógł uzyskać szybką diagnostykę - podaje marszałek. - Cały czas monitorujemy sytuację i przekazujemy nasze wsparcie tam, gdzie jest ono najbardziej potrzebne. Do tej pory zaangażowaliśmy już ponad 195 mln zł – dodaje.


Samorząd Mazowsza jako pierwszy polski region zdecydował się na uruchomienie środków unijnych na walkę z COVID-19. W projekcie bierze udział 75 partnerów z całego województwa. Są wśród nich zarówno szpitale wojewódzkie, miejskie, akademickie, jak i powiatowe. Niezbędny sprzęt i środki ochrony osobistej trafiły także do stacji pogotowia ratunkowego. W sumie na cel walki z pandemią zarezerwowano 255 mln złotych. W ramach tej pomocy zakupiono m.in. ponad 17 mln środków ochrony osobistej.

- To był jeden z priorytetów - mówi Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego. - Wiele placówek borykało się z ich brakiem, a bez tego personel medyczny nie mógłby udzielać pomocy pacjentom. To wciąż towar deficytowy. A przecież każdego dnia szpitale wykorzystują go w ogromnych ilościach. Dlatego monitorujemy sytuację i na bieżąco reagujemy na zgłaszane przez placówki zapotrzebowanie - przekonuje.

Duże środki zaangażowano także na zakup wyposażenia i specjalistycznego sprzętu. Do szpitali w całej Polsce, także i w Płocku, trafiło w sumie prawie 40 tys. sztuk niezbędnego wyposażenia. 

Pomoc, w ramach programu, trafiła do pięciu jednostek działających na terenie subregionu płockiego. To m.in. Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku, Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Sierpcu, Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku czy Płocki Zakład Opieki Zdrowotnej.

Do tej pory do placówek z subregionu płockiego trafiło już blisko 525 tys. środków ochrony osobistej, w tym: ponad 350 tys. rękawiczek, ponad 121 tys. maseczek (FFP2 I KN95, FFP3, chirurgicznych/medycznych), 15,7 tys. litrów płynów do dezynfekcji, ponad 11,9 tys. ochraniaczy na buty, ponad 13,6 tys. kombinezonów, ponad 7 tys. fartuchów, ponad 2,8tys. przyłbic i 2,2 tys. gogli.

Samorząd Mazowsza zakupił dla nich także specjalistyczny sprzęt - w tym kardiomonitory, defibrylatory, respiratory czy aparaty EKG. Ponadto, dla stacji pogotowia ratunkowego w Płocku, samorząd Mazowsza zakupił ambulans typu C oraz specjalny pojazd do przewozu osób zakażonych niewymagających pomocy ratowników medycznych.

Na tym jednak nie koniec. Wkrótce planowany jest zakup aparatów RTG i tomografów. Samorząd województwa zaprasza także producentów środków ochrony osobistej do udziału w naborze.  Poszukiwane są przede wszystkim firmy oferujące jednorazowe rękawiczki nitrylowe, kombinezony ochronne, a także fartuchy ochronne, barierowe i chirurgiczne. Oferty należy przesłać do 22 października. Więcej informacji na www.mazovia.pl.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE