Reklama

Ulicę wyremontowano. O figurce w zaroślach zapomniano?

Opublikowano:
Autor:

Ulicę wyremontowano. O figurce w zaroślach zapomniano? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Figurka stoi na uboczu, jest stara i widać na niej upływ czasu. Mieszkańcy czasem mylą postać z tej figurki przedstawiającej św. Jana Nepomucena z patronem kierowców, św. Krzysztofem. W Ratuszu dobrze ją kojarzą, tylko jakoś z jej odnowieniem nie widać zbytniego pośpiechu.

Figurka stoi na uboczu, jest stara i widać na niej upływ czasu. Mieszkańcy czasem mylą postać z tej figurki przedstawiającej św. Jana Nepomucena z patronem kierowców, św. Krzysztofem. W Ratuszu dobrze ją kojarzą, tylko jakoś z jej odnowieniem nie widać zbytniego pośpiechu.

Figura wciąż stoi na cokole z czerwonej cegły w zaroślach między ul. Harcerską a Chmielną w Imielnicy. Przedstawia duchownego w szatach liturgicznych, który trzyma w lewym ręku uszkodzony krzyż. W Ratuszu nie mają wątpliwości, że przedstawia św. Jana Nepomucena, męczennika z XIV wieku. Mieszkańcy zagrożonych powodziami terenów zwracali się do niego o orędownictwo.

[ZT]13273[/ZT]

Już w 2015 roku były zapewnienia, że zostanie przywrócona jej dawna świetność, jeśli tylko będą na to środki finansowe. Później zapewniano, że zostanie przeprowadzona kwerenda i dojdzie do opracowania zakresu prac konserwatorskich, aby dowiedzieć się, jaką wartość zabytkową ma pomnik, kto go postawił, jak został wykonany i co dokładnie trzeba zrobić, by przywrócić mu dawną świetność, a także, ile to będzie kosztowało. Tak słyszeliśmy w Ratuszu w 2016 roku. Konserwatorem został mgr Piotr Jabłoński (firma Piotr Jabłoński Konserwacja i Restauracja Dzieł Sztuki). Z przygotowanej przez niego ekspertyzy wynikało, że „stan kapliczki nie jest katastrofalny, jednak bezdyskusyjnie wymaga ona przeprowadzonych prac remontowych”, ponadto niezbędne prace budowlane i konserwatorskie powinny objąć zarówno cokół, jak i samą figurę świętego.

Wiadomo, że kapliczka nie jest objęta żadną prawną formą ochrony zabytków, co - jak dodają w płockim Ratuszu - nie umniejsza jej wartości kulturowej  historycznej. 

Ostatnio zakończono remont ul. Harcerskiej, a figurka jak stała zniszczona na gruncie należącym do miasta, tak stoi, a to sprowokowało radnego Artura Jaroszewskiego do napisania interpelacji z pytaniem, kiedy wreszcie nastąpi odrestaurowanie zabytkowej kapliczki św. Jana Nepomucena.

- Z informacji pozyskanych w Wydziale Kształtowania Środowiska oraz w Biurze Zarządzania Nieruchomościami Gminy wynika, że nie są planowane prace związane z remontem kapliczki – odpowiedział wiceprezydent Jacek Terebus. - Ze względu na dużą wartość i unikatowość figury, Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków planuje w 2018 roku przeprowadzić rozpoznanie rynku w zakresie kosztów sporządzenia programu prac konserwatorskich oraz wykonanie prac renowacyjnych. Po oszacowaniu kosztów zostaną podjęte starania o pozyskanie środków na ich realizację.

Oby nie potrwało to kolejnych kilka lat....

Fot. Tomasz Miecznik / Portal Płock

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE