Reklama

Ukraińska msza. Ile osób przyszło na pierwsze nabożeństwo? [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Ukraińska msza. Ile osób przyszło na pierwsze nabożeństwo? [FOTO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Garstka osób uczestniczyła w pierwszej mszy greckokatolickiej, którą dla pochodzących z Ukrainy mieszkańców Płocka i okolic odprawiono na Stanisławówce. W ławach zasiedli niemal sami Polacy.

Garstka osób uczestniczyła w pierwszej mszy greckokatolickiej, którą dla pochodzących z Ukrainy mieszkańców Płocka i okolic odprawiono na Stanisławówce. W ławach zasiedli niemal sami Polacy.

Jak już pisaliśmy, na prośbę Ukraińców, coraz liczniej zasilających płocki i podpłocki rynek pracy, w niedzielę rozpoczęto regularne odprawianie mszy dla grekokatolików. W kościele zjawili się jednak niemal sami Polacy i to też bardzo nielicznie – w nabożeństwie nie uczestniczyło więcej niż osiem osób.

[ZT]17146[/ZT]

Liturgia była sprawowana po ukraińsku, ale kazanie wygłoszono po polsku.

Ks. Bogdan Kruba, proboszcz jednej z warszawskich parafii greckokatolickich, podkreślał, że Ukraińcy, dla których odprawiana jest msza na Stanisławówce, przyjechali tu do pracy przymuszeni biedą, a w ostatnim czasie - wojenną zawieruchą.

- Oni nie przyjechali tu budować Ukrainy, bo tu od wieków jest Polska – mówił.

Dodawał, że każdy naród musi być dumny i wierny swojej tradycji. – Każdy musi być dumny z tego, że przyszedł na świat w tym narodzie i w tej wierze został ochrzczony. Jeśli będzie dumny i będzie szanował siebie, wszyscy będą go szanowali.

Kapłan mocno podkreślał rolę Tradycji w Kościele.  - Liturgia, w której uczestniczycie, nie zmieniła się od czasów Jana Chryzostoma zwanego Złotoustym – mówił. – Dla Kościoła wschodniego liturgia to największa świętość, w której nie pozwala nic zmieniać, nic reformować. Na Wschodzie nie mówi się, że idzie się na mszę św., tylko na służbę Bożą.

Duchowny zachęcał, by poinformować Ukraińców o coniedzielnej mszy. - Jesteśmy wdzięczni ojcom salezjanom za tę gościnę i mamy nadzieję zebrać naszych wiernych, zwłaszcza tych, którzy przyjechali z Ukrainy do pracy – mówił.

W kazaniu przypomniano również, że Kościół greckokatolicki jest częścią Kościoła katolickiego, że uznaje prymat papieża, a różni się głównie historią i przede wszystkim obrządkiem. – Musimy budować jedność, która wypływa z Chrystusowego Krzyża – wskazywał, podkreślając, że „oba narody doświadczyły wiele cierpienia”.

Przypomnijmy: msza w rycie greckokatolickim jest odprawiana w dolnym kościele na Stanisławówce w każdą niedzielę o godz. 12.00. 

Więcej zdjęć zobaczcie poniżej

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE