Reklama

Reklama

Ukraińcy na rynku pracy w Płocku i regionie. Ilu ich jest i czym się zajmują?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Ukraińcy na rynku pracy w Płocku i regionie. Ilu ich jest i czym się zajmują? - Zdjęcie główne

foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W Płocku od dawna pracują obywatele Ukrainy, po agresji Rosji na ten kraj w mieście przybyło już ponad 2.500 uchodźców, w zdecydowanej większości to kobiety i dzieci.

Reklama

W 2022 r. (najnowsze dane obejmują pierwsze cztery miesiące) Urząd Pracy w Płocku na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wpisał do ewidencji 2.789 oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy obywatelom Ukrainy. W tej grupie jest 1.310 kobiet.

- Nie możemy stwierdzić, czy te osoby pracują w Płocku, bo zgodnie z  przepisami zarówno oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi jak i powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy pracodawca składa do powiatowego urzędu właściwego ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania podmiotu powierzającego zajęcie - tłumaczą w MUP.

Na dodatek wielu obcokrajowców podejmuje pracę na podstawie zezwolenia wydawanego przez wojewodę, nie wiadomo, ile takich zezwoleń dotyczy Płocka.

Rynek pracy w Płocku

Wiadomo za to, że po agresji Rosji na Ukrainę wielu Ukraińców rzuciło pracę w Polsce i ruszyło do obrony ojczyzny. Ilu? Z pewnością była to znacząca liczba, skoro są problemy np. z obsadą pracowników przy budowie płockiego stadionu.

Kobiety z Ukrainy coraz częściej zajmują się pracami dorywczymi np. przy sprzataniu lub w gastronomii, szukają zatrudnienia także w salonach fryzjerskich i kosmetycznych. A w MUP?

- Osoby z Ukrainy szukają jakiejkolwiek pracy, również poniżej posiadanych kwalifikacji z uwagi na barierę językową. Zgłoszenia, które wpływają do urzędu, bardzo często dotyczą prostych prac fizycznych, zajęć w produkcji czy usługach - usłyszeliśmy w MUP.

Pracodawcy, poszukując kandydatów do zatrudnienia oczekują określonych kwalifikacji, predyspozycji i doświadczenia zawodowego oraz chęci. Narodowość ma drugorzędne znaczenie.

Dodajmy, że w całym 2021 r. w MUP w Płocku zarejestrowano 13.431 oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi dla obywateli Ukrainy, z czego 5.566 dotyczyło kobiet.

Miejski Urząd Pracy w Płocku. Kogo szukają pracodawcy? 

Jakie oferty pracy są obecnie najpopularniejsze w MUP?

- W ciągu ostatniego miesiąca pracodawcy najczęściej poszukiwali sprzedawców i kasjerów/sprzedawców, kierowców różnych kategorii, sprzątaczek (w tym osób z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności), pracowników gastronomii oraz z branży budowlanej - wylicza MUP. 

Dodajmy, że do urzędów pracy trafia jedynie odsetek ofert zatrudnienia, znajdujących się na rynku pracy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy