W 2022 r. (najnowsze dane obejmują pierwsze cztery miesiące) Urząd Pracy w Płocku na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wpisał do ewidencji 2.789 oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy obywatelom Ukrainy. W tej grupie jest 1.310 kobiet.
- Nie możemy stwierdzić, czy te osoby pracują w Płocku, bo zgodnie z przepisami zarówno oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi jak i powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy pracodawca składa do powiatowego urzędu właściwego ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania podmiotu powierzającego zajęcie - tłumaczą w MUP.
Na dodatek wielu obcokrajowców podejmuje pracę na podstawie zezwolenia wydawanego przez wojewodę, nie wiadomo, ile takich zezwoleń dotyczy Płocka.
Rynek pracy w Płocku
Wiadomo za to, że po agresji Rosji na Ukrainę wielu Ukraińców rzuciło pracę w Polsce i ruszyło do obrony ojczyzny. Ilu? Z pewnością była to znacząca liczba, skoro są problemy np. z obsadą pracowników przy budowie płockiego stadionu.
Kobiety z Ukrainy coraz częściej zajmują się pracami dorywczymi np. przy sprzataniu lub w gastronomii, szukają zatrudnienia także w salonach fryzjerskich i kosmetycznych. A w MUP?
- Osoby z Ukrainy szukają jakiejkolwiek pracy, również poniżej posiadanych kwalifikacji z uwagi na barierę językową. Zgłoszenia, które wpływają do urzędu, bardzo często dotyczą prostych prac fizycznych, zajęć w produkcji czy usługach - usłyszeliśmy w MUP.
Pracodawcy, poszukując kandydatów do zatrudnienia oczekują określonych kwalifikacji, predyspozycji i doświadczenia zawodowego oraz chęci. Narodowość ma drugorzędne znaczenie.
Dodajmy, że w całym 2021 r. w MUP w Płocku zarejestrowano 13.431 oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi dla obywateli Ukrainy, z czego 5.566 dotyczyło kobiet.
Miejski Urząd Pracy w Płocku. Kogo szukają pracodawcy?
Jakie oferty pracy są obecnie najpopularniejsze w MUP?
- W ciągu ostatniego miesiąca pracodawcy najczęściej poszukiwali sprzedawców i kasjerów/sprzedawców, kierowców różnych kategorii, sprzątaczek (w tym osób z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności), pracowników gastronomii oraz z branży budowlanej - wylicza MUP.
Dodajmy, że do urzędów pracy trafia jedynie odsetek ofert zatrudnienia, znajdujących się na rynku pracy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.