Reklama

Reklama

Uczył Wajdę i Polańskiego. Oto jego dzieła

Opublikowano: śr, 17 lip 2013 12:51
Autor:

Uczył Wajdę i Polańskiego. Oto jego dzieła - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Kształtował artystyczną osobowość Romana Polańskiego, Krzysztofa Zanussiego i Andrzeja Wajdy. Jego obrazy od piątku oglądać będzie można w Płockiej Galerii Sztuki.

Reklama

Kształtował artystyczną osobowość Romana Polańskiego, Krzysztofa Zanussiego i Andrzeja Wajdy. Jego obrazy od piątku oglądać będzie można w Płockiej Galerii Sztuki.

Wernisaż wystawy malarstwa Jerzego Mierzejewskiego odbędzie się w piątek 19 lipca o 18 w siedzibie PGS przy Sienkiewicza 36. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 18 sierpnia od wtorku do niedzieli w godzinach 10-18.

Jerzy Mierzejewski (ur. 13 lipca 1917 r. w Krakowie, zm. 14 czerwca 2012 r. w Warszawie) to nie tylko znakomity malarz, mistrz nastrojowych pejzaży i portretów, ale również pedagog związany z łódzką Filmówką. Jego charyzmatyczna osobowość odcisnęła piętno na wielu pokoleniach polskich filmowców. Był członkiem Stowarzyszenia Miłośników Filmu Artystycznego Start, autorem filmów dokumentalnych, scenariuszy i prac teoretycznych. Przez wiele lat pełnił obowiązki dziekana wydziału operatorskiego i wydziału reżyserii filmowej. Swoje prace plastyczne prezentował w galeriach Los Angeles, Amsterdamu, Laaren, Dusseldorfu, Krakowa, Łodzi i Warszawy.

Sztuka Jerzego Mierzejewskiego inspiruje, porusza emocje i urzeka. Wyrosła z wewnętrznych przemyśleń artysty, z osobistych poglądów i doświadczeń, zdobywanych także podczas licznych podróży. Emanuje atmosferą spokoju, ciszy i harmonii. Artysta potrafił malować jednocześnie kilka prac. Nie porzucał rozpoczętych obrazów, lecz czekał, aż do nich dojrzeje.

– Na wystawie w Płockiej Galerii Sztuki prezentujemy przekrój wieloletniej twórczości Jerzego Mierzejewskiego: autoportrety, portrety rodzinne, pejzaże, począwszy od wczesnych prac, w których liryczna miękkość występuje obok powściągliwości i poszukiwań syntetycznego kształtu i geometrycznych podziałów, po prace późniejsze z lat 70.-90. XX wieku, w których pojawia się niezwykła czystość koncepcji i oszczędna kompozycja, a także specyficzna faktura, jaką tworzy nierówno nakładana gęsta farba – zaprasza dyrektorka PGS Alicja Wasilewska. – Ponadto na ekspozycji prezentujemy wielkoformatowe płótna z ostatniego okresu twórczości artysty, w których motywem są między innymi puste ogrody, zakola rzek czy widoki z okna, utrzymane w chłodnych, ciemnoszarych tonacjach, pełne pokory dla tego, co nieuniknione, a w Galerii Kreski rysunki – precyzyjne, z oszczędnie użytą kreską. O tej formie wyrazu artystycznego Jerzy Mierzejewski uczył studentów łódzkiej Filmówki, zwracając uwagę przyszłych reżyserów czy operatorów na znaczenie rysunku w każdym procesie twórczym.

Fot. PGS

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.