Reklama

Uczniowie zaczęli wakacje, a szkoły szykują się do reformy

Opublikowano:
Autor:

Uczniowie zaczęli wakacje, a szkoły szykują się do reformy  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zakończył się rok szkolny, a przyszły będzie zupełnie inny. Polska edukacja przeżywa kolejny szok - po raz pierwszy od 18 lat uczniowie VI klas w miejsce świadectwa ukończenia szkoły podstawowej otrzymali promocję do VII klasy. Placówki szykują się do przyjęcia reformy, jednak czy 1 września będą gotowe?

Zakończył się rok szkolny. Przyszły będzie zupełnie inny. Polska edukacja przeżywa kolejny szok - po raz pierwszy od  18 lat uczniowie VI klas w miejsce świadectwa ukończenia szkoły podstawowej otrzymali promocję do VII klasy. Placówki szykują się do przyjęcia reformy, jednak czy 1 września będą gotowe? 

Nikt już raczej nie ma złudzeń, że reforma edukacji wejdzie w życie. Sejm w tym tygodniu skierował wniosek o referendum do prac w komisji, a to była ostatnia szansa przeciwników wygaszania gimnazjów. Tych nie brakuje, choć zwolenników zmian też łatwo znaleźć. Ze zmian cieszą się chociażby uczennice Szkoły Podstawowej nr 23, z którymi rozmawialiśmy tuż po uroczystości. 

- Cieszę się, bo mogę zostać jeszcze dwa lata w mojej ukochanej szkole, z moimi przyjaciółmi i nauczycielami. W gimnazjum byłoby inaczej, wszyscy bylibyśmy rozdzieleni - mówi Natalia. 

Paulina z kolei wskazuje, że jedyną wadą jest fakt, że jej klasa przeniesie się do budynku Zespołu Szkół nr 5, choć jak wskazuje, na starych zasadach wszyscy by wylądowali w zupełnie innych miejscach. - Jest przy tym też trochę chaosu - włączyła się Zuzia. Wszystkie trzy dziewczyny zgodnie przyznały, że dla nich najlepszym rozwiązaniem byłoby pozostawienie tych samych klas w tym samym budynku. Tak się jednak nie da. 

- Nie jesteśmy specjalnie smutne, choć niektórzy mają przeświadczenie, że jesteśmy królikami doświadczalnymi - mówią. 

Podobnie sytuację przedstawia Liliana Tomaszewska, dyrektorka SP 23.

- Z początku dzieci były sceptyczne, bo przez sześć lat nastawiano je na to, że pójdą do gimnazjum, a tu nagle zostają w tej samej szkole. Słyszałam różne głosy, ale z czasem dzieci zmieniały zdanie. Z tego co się orientuję, teraz zdecydowana większość uczniów chciałaby zostać - mówi dyrektorka. - Zasada jest taka, że przenosi się całe klasy. Oczywiście na wyraźne życzenie rodzica dziecko może zostać lub zostać przeniesiona. 

Czy entuzjazm dzieci podzielają nauczyciele i dyrektorzy? Z rozmów wynika, że jest lepiej niż jeszcze kilka tygodni temu. Niedawno pojawiły się pełne wersje podręczników, więc nauczyciele zobaczyli i wybrali na czym będą pracować od września. Budynki nadal trzeba przystosować - szkoły podstawowe muszą od 1 września uczyć np. chemii, a z kolei do budynku Zespołu Szkół nr 5, w którym do tej pory uczyli się gimnazjaliści i licealiści, trzeba dokupić meble i inne materiały potrzebne dla pierwszaków. 

- Nasza szkoła kiedyś była ośmioklasową. Część nauczycieli po wprowadzeniu poprzedniej reformy została. Oczywiście musieli się przekwalifikować, ale bez problemu mogą uczyć "gimnazjalnych" przedmiotów - tłumaczy Tomaszewska. - Została również część sprzętu i można go spokojnie wykorzystać, ale trochę trzeba jednak dokupić. Zwróciliśmy się do Ratusza z prośbą o zwiększenie subwencji na tworzenie pracowni. Nie mamy jeszcze jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli subwencje będą się spóźniać, musimy pomyśleć, żeby na pierwsze pół roku zabezpieczyć materiały na pierwsze pół roku. Musimy być przygotowani. Dziś już i tak szkoła jest całkiem dobrze wyposażona - uśmiecha się.

Placówki na Podolszycach i tak szczęście, bo ani w Szkole Podstawowej nr 23, ani w Zespole Szkół nr 5 w tym roku nie będzie zwolnień. - Tu mieszkają ludzie młodzi, powstają nowe bloki, jest sporo dzieci - mówią w szkołach.

Te nie ominą innych placówek. Jak podaje Ratusz, pracę straci przynajmniej kilkunastu pedagogów. Umowa zostanie rozwiązana z dwunastoma, około 30 nie zostanie przedłużona umowa, a 96 czeka ograniczenie liczby godzin. Szkoły zgłaszają jednak wakaty, więc do 1 września liczby te mogą się jeszcze zmienić.

Obawy mieli też rodzice przyszłych pierwszaków, których pociechy zostały przyporządkowane do budynku ZS 5. Dyrekcja jednak uspokaja, a jeszcze w czasie trwania roku szkolnego zorganizowano dni otwarte, w które ochoczo zaangażowali się uczniowie, a obecność w jednej dzieci, które dzieli 10 lat, nie jest problemem.

- Przed nami nowe wyzwania, ale przyjmujemy to spokojnie. Jesteśmy gotowi- mówiła Hanna Siemińska, wicedyrektorka ZS 5. - Mamy w swojej kadrze nauczycieli, którzy są magistrami nauczania początkowego, jak choćby dyrektor Siemińska - uśmiecha się Małgorzata Dąbrowska, dyrektorka placówki. - W XXI wieku nauczyciele muszą cały czas podnosić swoje kwalifikacje.

Gimnazjum zamówiło już także meble i inne przyrządy konieczne do prowadzenia klas pierwszych. Najmłodsi będą mieli swoje sale w osobnym skrzydle "B". Problem stołówki też został rozwiązany, bo uczniowie będą jadać po prostu w innych godzinach. Wśród niektórych pedagogów panuje wręcz entuzjazm z przyjęciem sześcio i siedmiolatków. 

Co jednak z profilowaniem klas? W gimnazjach uczniowie mogli starać się o przyjęcie do oddziałów o różnych rozszerzeniach - z dodatkowym językiem francuskim, angielskim, matematyką, biologią, a nawet dziennikarskiej. W przypadku siódmych klas jest to niemożliwe, bo dzieci nie mają żadnej selekcji. To też jedna z obaw rodziców. Szkoła i z tym sobie poradzi, choć będzie trudniej. 

- Będziemy organizować kółka z poszczególnych przedmiotów dla wyróżniających się uczniów. Problemem może być dobór takiej godziny, która będzie pasowała wszystkim uczniom. Może być tak, że będzie to na 7-8 godzinie lekcyjnej - przyznaje dyrekcja. 

Ostatnie kilka miesięcy były niezwykle pracowite dla płockich nauczycieli i dyrekcji. Jak przyznają wszyscy, najgorsza była niepewność, a z reformą po prostu muszą sobie poradzić, a w wakacje praca będzie wrzeć - Cały czas o tym rozmawiamy, żeby to jak najlepiej poukładać - kończy Dąbrowska.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE