Reklama

Uczelnie zawodowe łączą siły z państwową spółką [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Uczelnie zawodowe łączą siły z państwową spółką [FOTO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości – Śledźcie nasze poczynania. Rozliczajcie z tych zobowiązań, które na siebie wzięliśmy – zachęcał w czwartek wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu, Paweł Kolczyński. ARP to państwowa spółka zarządzająca m.in. dwiema strefami ekonomicznymi. Postanowiła stworzyć nowe możliwości dla studentów.

– Śledźcie nasze poczynania. Rozliczajcie z tych zobowiązań, które na siebie wzięliśmy – zachęcał w czwartek wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu, Paweł Kolczyński. ARP to państwowa spółka zarządzająca m.in. dwiema strefami ekonomicznymi. Postanowiła stworzyć nowe możliwości dla studentów.

W Płocku trwa I Zgromadzenie Plenarne Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych.

– Uczelni, które powstały 20 lat temu z misją kształcenia kadr na potrzeby polskiej gospodarki – mówił minister nauki i szkolnictwa wyższego, Jarosław Gowin. – Uczelnie zawodowe mają równie ważną misję, jak uczelnie akademickie.

Gospodarzem I Zgromadzenia Plenarnego Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych jest Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Płocku. Konferencja - zrzeszenie rektorów reprezentujących publiczne uczelnie zawodowe - stanowi kontynuację inicjatywy pn. Konferencja Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych (partnerstwa 33 uczelni z całej Polski). Jest powstanie to efekt zmian wynikających z ustawy "Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce" związanych z przemianowaniem PWSZ na publiczne uczelnie zawodowe.

Prof. nadzw. dr hab. n. med. Maciej Słodki przypominał w czwartek o trwających równocześnie obchodach 20-lecia płockiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.

– Naprawdę jesteśmy dumni z tego, co możemy robić, jako uczelnia, dla Płocka i regionu.

Konferencję rozpoczęło podpisanie porozumienia o współpracy między przedstawicielami KRePUZ oraz Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. Jak dodawał minister Gowin, dzięki temu uczelnie zawodowe otrzymają szansę rozwijania się w ścisłej współpracy z firmami skupionymi w ARP. Wskazywał, że Polska jest liderem rozwoju gospodarczego w Unii Europejskiej. – Jestem przekonany, że dzięki współpracy z polskimi firmami to tempo rozwoju gospodarczego będzie jeszcze szybsze.

O priorytetach obecnego rządu – zwiększeniu konkurencyjności i innowacyjności polskiej gospodarki – mówił z kolei wicemarszałek Senatu, Adam Bielan. Dzisiejsze porozumienie nazwał „kamieniem milowym” w osiągnięciu celu, jakim jest dostosowaniu umiejętności i kwalifikacji kadry do potrzeb rynku pracy.

– Mazowieckie PWSZ cieszą się najlepszą opinią w kraju. Przede wszystkim mają przygotowywać do współpracy z biznesem i robią to podręcznikowo.

Bielan chwalił reformy Jarosława Gowina. – Dzięki temu na takich samych zasadach finansujemy praktyków, którzy mają swoje zajęcia na uczelniach, jak i akademików. Do tej pory inżynier prowadzący zajęcia ze studentami dostawał połowę stawki, którą otrzymywał akademik. Ponadto dofinansujemy tzw. kształcenie dualne, czyli takie, które w połowie odbywa się na uczelni, a w połowie w firmach.

– Przyzwyczailiśmy się do tego, że wielkie rzeczy dzieją się w Warszawie. Wielkie rzeczy dzieją się również w Płocku. Generalnie na Mazowszu – stwierdził przewodniczący prezydium Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych, prof. dr hab. Witold Stankowski.

Dziękował za dążenie do praktycznego przełożenia wiedzy przekazywanej w murach uczelni. – Na tym polega odwieczna bolączka, na przelaniu tego wszystkiego w region, do przemysłu, do pracodawców, do firm. Mam nadzieję, że pomoże w tym dzisiejsze porozumienie. Czujemy się zauważeni. Zwłaszcza, że mamy bardzo duży potencjał. To 33 uczelnie zawodowe w Polsce. Kształcimy bardzo dobrze, a chcemy kształcić jeszcze lepiej – podsumował Stankowski. Podpisane porozumienie zmierza do upowszechnienia studiów dualnych bardziej odpowiadających potrzebom polskiej gospodarki. W tym przypadku uczelnia podpisuje umowę z firmą, co umożliwia praktyki dla studentów u konkretnego przedstawiciela biznesu. Absolwent ma dobry start w przyszłość, jest przygotowany do zawodu zarówno pod względem praktycznym, jak i teoretycznym.

– Dostrzegamy konieczność współpracy nie tylko ze szkołami ponadgimnazjalnymi, ponadpodstawowymi w ramach programu „Kadry dla przemysłu”, ale też z uczelniami zawodowymi i wyższymi, które kształcą praktycznie – wyjaśniał Paweł Kolczyński, wiceprezes ARP. – Premier powiedział, że Polska rozwija się bardzo dynamicznie. Aby ten wzrost utrzymać, musimy mieć kadry przygotowane merytorycznie i przede wszystkim praktycznie. Wiele porozumień jest zawieranych, odkładanych na półkę, zarasta kurzem, a my jesteśmy zdeterminowani, by to porozumienie było faktycznie realizowane. Zapraszamy do śledzenia naszych działań. Już dziś pojawiły się ciekawe pomysły. ARP kojarzona jest z przemysłem bardzo tradycyjnym, ciężkim. Tymczasem ARP zajmuje się także wprowadzaniem innowacji, czy przemysłem kosmicznym.

Pojawią się konkursy na najlepsze prace licencjackie, magisterskie. Szacują, że wstępnie program stażowy mógłby dotyczyć ok. 200 studentów.

Gowin zapewniał o wzroście nakładów na naukę i szkolnictwo wyższe. – Może ta krzywa nie jest tak stroma, jakbym sobie życzył, ale ważny jest systematyczny wzrost. Nowy model kształcenia jest bowiem kosztowniejszy, ale i efektywniejszy od modelu tradycyjnego.

Czy Adam Bielan poprze starania Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego o większe nakłady finansowe? – To jest pytanie retoryczne, zawsze popieram starania ministra – odparł wicemarszałek Senatu. Gowin dodał, że te starania będzie wspierał być może z ważnego miejsca w Brukseli, z Parlamentu Europejskiego. – Trzymam za to kciuki.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE