Reklama

Ubezpieczenie. Jak nie zginąć w gąszczu?

Opublikowano:
Autor:

Ubezpieczenie. Jak nie zginąć w gąszczu? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zakup samochodu to nie lada wydatek. Oprócz kwoty, którą musimy przeznaczyć na jego kupno warto pamiętać, że będziemy musieli ponieść także opłaty dodatkowe, na przykład te związane z ubezpieczeniem. Zobacz, na jakie wydatki musisz się przygotować.

Zakup samochodu to nie lada wydatek. Oprócz kwoty, którą musimy przeznaczyć na jego kupno warto pamiętać, że będziemy musieli ponieść także opłaty dodatkowe, na przykład te związane z ubezpieczeniem. Zobacz, na jakie wydatki musisz się przygotować.

Warto pamiętać, że przy ustalaniu składki ubezpieczyciel pod uwagę bierze dość dużą liczbę czynników – m.in. wiek właściciela auta, jego miejsce zamieszkania, markę, model, rocznik samochodu, rodzaj instalacji, wersję wyposażenia czy dotychczasową przeszłość ubezpieczającego związaną z wypadkami.

Należy przemyśleć to już przed zakupem samochodu. Wszystkie modyfikacje samochodu, jak wersje sportowe czy tuning, wpływają także na wzrost kosztów ubezpieczenia, warto mieć to na uwadze.

OC obowiązkowe

Ubezpieczenie OC to jedyny rodzaj ubezpieczenia, który jest obowiązkowy i wymagany dla każdego pojazdu, którym chcemy poruszać się w kraju – niezależnie czy jest to samochód osobowy, ciężarówka, traktor, przyczepa, motor czy autobus.

OC wykupujemy w dniu pierwszej rejestracji pojazdu w kraju (na tymczasowy dowód rejestracyjny) lub w dniu, w którym stajemy się właścicielami pojazdu bez ważnego OC, a chcemy się tym autem poruszać po drogach.

Jeśli kupiłeś samochód z drugiej ręki, pamiętaj o wznowieniu polisy, gdyż nie dzieje się to automatycznie na kolejny rok.

Dlaczego OC jest tak ważne? Gdyby nie było tego obowiązkowego ubezpieczenia, sprawcy wypadków sami musieliby płacić ofiarom wypadków pełne odszkodowania za zniszczone samochody i inne mienie oraz ewentualne koszty leczenia lub hospitalizacji. Natomiast poszkodowani musieliby sami windykować swoje należności bezpośrednio od sprawców wypadków.

Jak wybrać AC?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i nie można kwestionować jego zakupu. Inaczej w przypadku polisy AC – to już decyzja właściciela, czy chce posiadać ten rodzaj ochrony.

W sytuacji, gdy decydujesz się na ubezpieczenie AC, zwróć uwagę na jego zakres. W przeciwieństwie do polis ubezpieczenia komunikacyjnego OC, którego zakres i warunki regulowane są ustawowo, ubezpieczenie AC w różnych zakładach ubezpieczeń różnić się może pod wieloma względami.

Oznacza to, że w przypadku Autocasco, porównując oferty ubezpieczycieli nie można kierować się jedynie wysokością składki. W zależności od ubezpieczyciela i rodzaju polisy, może to być ubezpieczenie ochraniające przez uszkodzeniem pojazdu, ale można też wykupić szerszą wersję na wypadek kradzieży. Wiąże się to oczywiście z wyższą składką, dlatego należy dobrze przestudiować oferty.

Jak obniżyć składkę ubezpieczeniową?

Aby obniżyć koszty zakupu ubezpieczenia możemy zdecydować się na zakup OC + AC w pakiecie. Wówczas dostajemy rabat, dzięki czemu składka jest niższa. Często taniej jest także, gdy ubezpieczamy kilka samochodów jednocześnie – na przykład samochody na firmę lub auto współmałżonka.

Dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą ponosić pełnych kosztów AC, może być tzw. Mini AC (Minicasco), czyli opcja ubezpieczenia pojazdu od kradzieży, albo samych żywiołów, albo szkód całkowitych. Sami wybieramy parametry, które naszym zdaniem są najważniejsze.

Istnieje także możliwość udziału własnego, gdy procentowo określa się jaką kwotę ubezpieczający wyda w przypadku szkody z własnej kieszeni. W praktyce oznacza to, że ubezpieczony płaci niższą składkę, w zamian godzi się jednak na pokrycie części szkody z własnych środków.

Warto pamiętać, że w przypadku zakupu samochodu na kredyt banki wymagają pełnego OC/AC. Jeśli zatem mamy samochód na kredyt, zadzwońmy najpierw do banku i upewnijmy się, czy możemy skorzystać z opcji obniżających wysokość składki.

Dużym ułatwieniem jest kupno auta w leasingu (), bo wtedy zakupem ubezpieczenia oraz postępowaniem w wyniku szkody komunikacyjnej zajmuje się firma leasingowa, która może wynegocjować atrakcyjniejsze oferty z pełnym pakietem ubezpieczeniowym.

A jeśli ubezpieczamy się sami, warto przyjrzeć się ofercie wszystkich zakładów ubezpieczeniowych i negocjować składki. Największym atutem kierowcy są lata bezszkodowej jazdy.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE