Reklama

Reklama

Tysiące osób stracą prawo jazdy. Czy to jest normalne?

Opublikowano: 12 lutego 2020 18:56
Autor:

Tysiące osób stracą prawo jazdy. Czy to jest normalne? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W lipcu wejdą w życie nowe przepisy, które sprawią, że rocznie prawo jazdy straci aż 40 tys. osób. Także z Płocka i regionu. Co zrobić, by nie być w tej grupie?

Reklama

W lipcu wejdą w życie nowe przepisy, które sprawią, że rocznie prawo jazdy straci aż 40 tys. osób. Także z Płocka i regionu. Co zrobić, by nie być w tej grupie?

O braku wyobraźni, a często wręcz o bezmyślności kierowców w Płocku i okolicy piszemy bardzo często. Oczywiście w przypadku wypadków zdarza się, że wina leży po stronie pieszych czy rowerzystów, ale w zdecydowanej większości przyczyną jest brawura, brak przewidywania i nadmierna prędkość aut. 

Rząd próbuje poprawić sytuację, bo na polskich, mazowieckich czy płockich drogach ginie i odnosi rany wciąż zbyt wiele osób. Zmian - i to bardzo istotnych - możemy się spodziewać już od 1 lipca br. 

Jakie są najważniejsze zmiany? To m.in. obniżenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym do 50 km/h niezależnie od pory dnia, zatrzymanie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h również poza obszarem zabudowanym, a także zaostrzenie obowiązku kierowców względem pieszych na przejściach. 

Teraz pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz  korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem. A co mówią nowe przepisy? Od 1 lipca pieszy już nie tylko na przejściu, ale także przed wejściem na przejście ma obowiązek zachowania szczególnej ostrożności. A kierowca, zbliżając się do przejścia, będzie zobowiązany do zmniejszenia prędkości oraz do ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, który dopiero na przejście wchodzi.

Od lipca na drogach ekspresowych prawo jazdy zostanie zatrzymane kierowcy, który będzie jechał z prędkością 170 km/h. A jazda przez obszar zabudowany w godzinach 23–5 z prędkością 100 km/h, a nie jak obecnie 110 km/h - będzie skutkowała identyczną karą.

Zastanawiające, że rząd już wie, a raczej przewiduje, że jeszcze w tym roku po zmianie przepisów kierowcy stracą na 3 miesiące 20 tys. praw jazdy. W w 2021 roku będzie ich dwa razy więcej, czyli 40 tys. osób!

Co robić? To proste: noga z gazu, jeździmy wolniej, jeszcze większą uwagę zwracajmy na pieszych!

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (21)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.