Reklama

Trzydniowa żałoba w Płocku, od piątku do soboty żałoba narodowa

Opublikowano:
Autor:

Trzydniowa żałoba w Płocku, od piątku do soboty żałoba narodowa - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W praktyce oznacza to m.in. wyłączenie kolorowych, świątecznych światełek. Decyzja o wprowadzeniu żałoby na terenie miasta wynika z uszanowania pamięci byłego prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, który zmarł w poniedziałek na skutek odniesionych ran podczas finału wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

W praktyce oznacza to m.in. wyłączenie kolorowych, świątecznych światełek. Decyzja o wprowadzeniu żałoby na terenie miasta wynika z uszanowania pamięci byłego prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, który zmarł w poniedziałek na skutek odniesionych ran podczas finału wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

W związku z tragiczną śmiercią Pawła Adamowicza prezydent Płocka Andrzej Nowakowski ogłosił okres żałoby na terenie Płocka w dniach 16-18 stycznia 2019 r. Jeżeli ktoś ma życzenie wpisać się do Księgi kondolencyjnej dedykowanej zmarłemu prezydentowi Gdańska, ta zostanie wyłożona w holu ratusza od środy 16 stycznia od godz. 13 do piątku 18 stycznia 2019 r. w godzinach pracy Urzędu Miasta Płocka. Ponadto na znak żałoby na budynkach Urzędu Miasta oraz budynkach miejskich jednostek organizacyjnych flagi zostaną opuszczone do połowy masztu.

[ZT]21315[/ZT]

Dziś, kiedy się ściemni, nie zobaczymy już włączonych światełek na świątecznej iluminacji ozdabiającej ul. Tumską, Grodzką, Jerozolimską i Stary Rynek. Jak informują w zespole medialnym płockiego Ratusza, w tym terminie będzie też wyłączona iluminacja mostu im. Legionów Piłsudskiego i oświetlenie innych obiektów, których wyłączenie jest możliwe ze względów technicznych, m.in. bazyliki katedralnej, iluminacja skweru na Placu Dąbrowskiego. Autobusy Komunikacji Miejskiej zostaną oflagowane kirem. - Ze względu na żałobę, o której mowa w § 1, zaleca się odwołanie wszystkich imprez o charakterze rozrywkowym, organizowanych przez instytucje miejskie - czytamy w zarządzeniu prezydenta Andrzeja Nowakowskiego.

Pogrzeb Pawła Adamowicza odbędzie się w najbliższą sobotę, 19 stycznia. Prezydent Polski, Andrzej Duda zapowiedział, że będzie obowiązywała żałoba narodowa od piątku 18.01.2019 r. od godz. 17.00, do soboty 19.01.2019 r. do godz. 19.00. Zapewne zostaną odwołane imprezy kulturalne i rozrywkowe. Tego dnia ma się odbyć drugi wiec przeciw przemocy i nienawiści w Płocku na pl. Narutowicza (godz. 19.00-20.00). - Spotkajmy się w dzień pogrzebu Prezydenta Pawła Adamowicza. Pomilczmy o tym co się stało, bo cóż można powiedzieć. Przynieście światełka i białe róże. To będzie godnościowy protest przeciw nienawiści i przemocy. Nam nie wolno nienawidzić .Bądźmy dla siebie dobrzy - apeluje na Facebooku organizatorka, Monika Niedźwiedzka.

Trzydniowa żałoba obowiązuje już w Warszawie. Prezydent stolicy, Rafał Trzaskowski zaapelował o ograniczenie imprez kulturalnych. Także Teatr Wyspiańskiego w Katowicach odwołał planowaną na sobotę premierę, podobnie będzie w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.

Urna z prochami prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza spocznie w Kościele NMP w Gdańsku. Msza św. pogrzebowa odbędzie się w sobotę, (19 stycznia), o godz. 12, uroczystości pożegnalne rozpoczną się już w czwartek (17 stycznia). Prezydent Paweł Adamowicz zostanie pochowany w Bazylice Mariackiej

Fot. Facebook - profil prezydenta miasta Płocka

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE