Reklama

Reklama

Trzy nowe patronki płockich ulic. Kto i gdzie dokładnie?

Opublikowano: pt, 12 lut 2021 08:28
Autor:

Trzy nowe patronki płockich ulic. Kto i gdzie dokładnie? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Na lutową sesję rady miasta zostało przygotowanych pięć uchwał, które dotyczą nadania nazw nowym ulicom. Trzem z nich patronować będą kobiety.

Reklama

Na początek pytanie: ile kobiet patronuje płockim ulicom? Zaledwie dziewięć: Maria Dąbrowska, Dąbrówka, Anna Jabłczyńska, Stefania Kamińska, Maria Konopnicka, Faustyna Kowalska, Królowa Jadwiga, Zofia Nałkowska, Maria Skłodowska-Curie.

Teraz do tego grona, o ile radni wyrażą zgodę, dołączą następne trzy kobiety. Ulice, którym mają patronować znajdują się - albo dopiero będą się znajdować - na Zielonym Jarze.

Pierwszą z nich jest Wanda Chrostowska, żyjąca w latach 1915 – 2007. Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały, Chrostowska była nauczycielką muzyki, działaczką kulturalno-oświatową w płockim Empiku latach 1967-1994. Walczyła o życie kulturalne Płocka, a w szczególności o powstanie teatru. I to właściwie jej zawdzięczamy jego założenie. Była współzałożycielką Towarzystwa Przyjaciół Teatru. Ściągała do Płocka największe gwiazdy, organizowała przedstawienia i spotkania z twórcami. Chrostowska ma patronować ulicy, która odchodzi od ul. Żyznej w stronę „Osiedla nad Rosicą” i nowych bloków budowanych przez Wixbud. Obecnie droga ta jest ułożona z płyt i podrównana asfaltowym destruktem. W planach ratusza jest jej budowa i wydłużenie w stronę Rosicy.

Drugą kobietą, która ma szansę znaleźć się w miejskiej przestrzeni publicznej jest Irena Krzywicka, żyjąca w latach 1899-1994. Jak wskazują urzędnicy, to najsłynniejsza emancypantka II Rzeczypospolitej, pisarka, publicystka „Wiadomości Literackich”, tłumaczka, krytyk teatralny i propagatorka świadomego macierzyństwa. Jako jedna z pierwszych w Polsce mówiła o potrzebie antykoncepcji i edukacji seksualnej. Na tym polu działała z Tadeuszem Boyem-Żeleńskim. Spopularyzowała w Polsce twórczość Marcela Prousta. Wiele kontrowersji wzbudziła jej powieść „Pierwsza krew” – jedna z pierwszych w polskiej literaturze, poruszających kwestie dojrzewania młodzieży. Autorka autobiograficznej książki „Wyznania gorszycielki”, opisującej barwną historię życia w międzywojennej Warszawie. W latach 1945-1946 attache kulturalna w ambasadzie polskiej w Paryżu. Prywatnie synowa i przyjaciółka Ludwika Krzywickiego – urodzonego w Płocku twórcy polskiej socjologii. Ulica, której ma być nadane jej imię biegnie wzdłuż bloku Żyzna 41. Obecnie jest to droga gruntowa.

Trzecią kobietą, nad życiorysem której pochylą się radni jest Zofia Świtalska, żyjąca w latach 1921-2014. Autorzy uzasadnienia uchwały podkreślają, iż była płocczanką, działaczką społeczną i polityczną, przewodniczącą Ligi Kobiet w Płocku. W latach 1969-1973 była wiceprzewodniczącą Prezydium Miejskiej Rady Narodowej. W tym samym czasie pełniła funkcję prezeski Płockiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru i miała duży udział w jego powstaniu. Do największych osiągnieć Zofii Świtalskiej należało stworzenie miejsc pracy dla kobiet poprzez usytuowanie w Płocku zakładów dziewiarskich „Cotex”. Działając w Lidze Kobiet wspierała kobiety pracujące jak również samotnie wychowujące dzieci. Inspirowała zabezpieczenie opieki nad dziećmi w żłobkach i przedszkolach, przygotowanie zawodowe, a także zapewniała opiekę zdrowotną na terenie zakładów pracy i miasta. Za działalność na rzecz lokalnej społeczności została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Krzyżem Zasługi. Ulicy, której ma patronować Zofia Świtalska fizycznie jeszcze nie ma. Dopiero powstanie jako droga odchodząca od ronda Witolda Pileckiego, wzdłuż bloku Żyzna 45. Będzie dochodziła do wspomnianej ul. Wandy Chrostowskiej.

Po lutowej sesji nazwy mają zyskać również ulice na Winiarach - w okolicy ul. Traktowej - powstałe po podzieleniu działek pod budownictwo jednorodzinne. Nowe ulice mają się nazywać Radosna i Pozytywna.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (12)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 10 miesięcy temu | ocena +0 / -1

  organista

  Się daliście wciągnąć w pułapkę,,,szpiedzy watykańscy.Ciąg dalszy zależy od polskich służb. Przy normalnych procedurach za szpiegostwo na rzecz Państwa polskiego grozi Wam...przeniesienie do innej Parafii !

 • 10 miesięcy temu | ocena +0 / -1

  atom

  Dokładnie 8 świętojebliwych trolli na forum .za kasę podatnika, Wciąż Watykan chce sobie terytorium powiększać kosztem polskich matołów ? A moźe 8 to szczęśliwa liczba dla funkcjonariuszy watykańskich ? 8 patoli z obcego kraju...czy ta ósemka wystarczy, by dokonać przewrotu w kraju? Gdzie nasz wywiad, kontrwywiad i inne służby ? Zapaści umysłowej d... Rozwiń

 • 10 miesięcy temu | ocena +8 / -4

  Dol

  Same komuszyce

  • 10 miesięcy temu | ocena +2 / -9

   brat

   Może coś więcej na temat komuszyc ? Temat mało znany ! Z którego zakonu pochodzą ? Czy chodzi o te chiszpańskie muszki z porno sklepów ?

 • 10 miesięcy temu | ocena +3 / -10

  spirytus sanctus recyficked

  Tylko nazwy botaniczne się sprawdzą : ulica Poziomkowa, ulica Malinowa itp. Chcecie, to sobie nazwijcie ulicę imieniem św. Faustyny masturbantki. Nie chodzi o jej odchyły ! Chodzi o Wasze przyszłe problemy. Za kilka lat ktoś zażąda zmiany nazwy ulicy i co Was czeka : wymiana dowodu osobistego, wymiana prawa jazdy, wymiana dowodu rejestracyjnego au... Rozwiń

 • 10 miesięcy temu | ocena +4 / -9

  struś pędziwiatr

  Szukanie bohaterów i bohaterek to bezsens i wielka krzywda dla mieszkańców danej ulicy, bo za kilka lat z powodu zmian trzeba będzie wymieniać dowód osobisty, prawo jazdy, dowód rejestracyjny auta, a może i inne dokumenty. Jak najdalej od tych świętych ! Proponuję bezpieczne rozwiązanie, a do tego wieczne i bezkonfliktowe . Niech ulica przyjmie na... Rozwiń

 • 10 miesięcy temu | ocena +4 / -11

  semafor 5000V

  Faustyna, co się masturbowała w zakonie też się nadaje dla podpłockich chłopków. Po przekroczeniu granicy miasta Płocka sobie te bulgoty kombajniane zaśpiewają ...Gdzie poranne wstają zorze...a potem polecą na świętojebliwe zakupy z gromnicą 500+ w dłoni !Oby jak najwięcej w publice nazw idiotów, a świat stanie się lepszy !

 • 10 miesięcy temu | ocena +3 / -12

  krematorek

  Psychodeliczka Faustyna powinna figurować na każdym skrzyżowaniu, na każdej ulicy, na każdym bloku z wielkiej płyty, a nawet w każdym WC, by podczas zatwardzenia te niemoty wiedzieli do kogo się zwrócić o poslizg odbytniczy wiejski skansenowy !

 • 10 miesięcy temu | ocena +10 / -3

  AA

  Kopernik też była kobietą

 • 10 miesięcy temu | ocena +14 / -10

  Proponuję

  Marty Lemparskiej.

  • 10 miesięcy temu | ocena +4 / -9

   taż

   proponuję Krystynę Pawłowicz prof. prawa wielokrotnie odznaczana przez sprawiedliwą władzę, kochana przez studentów. Jest za ochroną życia ale Tylko nienarodzonego!!

  • 10 miesięcy temu | ocena +4 / -18

   Czubek

   Świrów pi so ws ki ch