Reklama

Trzy ludzkie szkielety znaleziono w centrum [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Trzy ludzkie szkielety znaleziono w centrum [FOTO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Podczas prac, które prowadzi Biuro Poszukiwań i Identyfikacji na terenie dawnej Komendy Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy ul. 1 Maja odkryto trzy szkielety z połowy XX wieku i artefakty z czasów średniowiecza.

Podczas prac, które prowadzi Biuro Poszukiwań i Identyfikacji na terenie dawnej Komendy Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy ul. 1 Maja odkryto trzy szkielety z połowy XX wieku i artefakty z czasów średniowiecza.

[ZT]18855[/ZT]

BPiI prowadzi prace poszukiwawcze w Płocku. Jest to kontynuacja badań, jakie w 2015 i 2016 roku zostały przeprowadzone na terenie dawnej Komendy Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy ul. 1 Maja. Działania są prowadzone w ramach śledztwa Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Łodzi. W wyniku prac zostały odnalezione szczątki ludzkie, jak również znaleziska datowane na okres średniowiecza.

Jak tłumaczy na miejscu kierujący pracami dr Tomasz Borkowski, naczelnik Wydziału Poszukiwań IPN, szczątki ludzkie pochodzą z połowy XX w., a znalezione przy nich artefakty w postaci np. guzika charakterystycznego dla umundurowania niemieckiego, świadczą, że mogą to być ofiary reżimu.

– Prace są kontynuacją działań z 2015 i 2016 roku - wyjaśnia Tomasz Borkowski. - Znaleźliśmy trzy szkielety z połowy XX wieku. Świadczą o tym artefakty znalezione przy szczątkach, np. grzebień, guziki od niemieckich mundurów. W poprzednich latach w tym miejscu natrafiliśmy także na średniowieczne cmentarzysko, co znacznie komplikuje nasze działa. Tym razem również wydobyliśmy pozostałości z tego okresu, np. plomby średniowieczne, części naczyń czy ozdoby do włosów nazywane kabłączkiem skroniowym. 

Prace, które rozpoczęły się pod koniec kwietnia, mają zostać zakończone w ten piątek. Instytut planuje kontynuować je w następnym roku.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE