Reklama

Trzy dni, obchody trzech ważnych rocznic

Opublikowano:
Autor:

Trzy dni, obchody trzech ważnych rocznic - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W styczniu przypada kilka rocznic związanych z ważnymi w historii Płocka wydarzeniami, w tym 75. rocznica spalenia przez hitlerowców 79 Polaków - 48 płocczan i 31 więźniów przywiezionych tego dnia z Przasnysza. Wojna miała się już wówczas ku końcowi, dosłownie dwa dni później do Płocka wkroczyły wojska radzieckie.

W styczniu przypada kilka rocznic związanych z ważnymi w historii Płocka wydarzeniami, w tym 75. rocznica rozstrzelania, następnie spalenia przez hitlerowców 79 Polaków - 48 płocczan i 31 więźniów przywiezionych tego dnia z Przasnysza. Wojna miała się już wówczas ku końcowi, dosłownie dwa dni później do Płocka wkroczyły wojska radzieckie.

Obchody 75. rocznicy zamordowania 79 Polaków w oficynie przy Sienkiewicza 28 będą 20 stycznia od godz. 12.00, wpierw przy pomniku 79 spalonych Polaków (ul. Sienkiewicza 28), następnie przy wspólnym grobie na cmentarzu katolickim przy al. Kobylińskiego (część północna).

Z kolei 21 stycznia zaplanowano obchody 75. rocznicy zakończenia drugiej wojny światowej w Płocku przy Płycie Nieznanego Żołnierza (początek o godz. 12.00, pl. Narutowicza). Podczas jednej z takich uroczystości płocczanin wspominał, że Rosjanie mieli onuce zamiast butów. – Rano szli w tych onucach po skutej lodem Wiśle w stronę Płocka. Poprosili nas o czaj.

W środę, 22 stycznia wypada 157. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Uroczystości odbędą się:
– godz.11.00 – mogiły powstańców styczniowych - sanitariuszki Aleksandry Krzyżanowskiej na cmentarzu przy Al. Kobylińskiego w części południowej nekropoli oraz groby powstańców styczniowych w części północnej,
– godz.12.00 – grób powstańców styczniowych na cmentarzu garnizonowym przy ul. Norbertańskiej,
– godz.16.00 - Krzyż Bohaterów Powstania Styczniowego przy al. Piłsudskiego.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE