Reklama

Tryptofan – nietuzinkowa rola w organizmie

Opublikowano:
Autor:

Tryptofan – nietuzinkowa rola w organizmie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Nie występujący w organizmie sam z siebie. Konieczny do dostarczenia wraz z codzienną dietą. Jeden z najważniejszych aminokwasów, którego zaleca się zdrową suplementację certyfikowanymi preparatami jak przykładowo specyfiki marki Swanson – tryptofan, o którego tutaj chodzi to kluczowy składnik wpływający m.in. na należytą pracę układu pokarmowego.

Nie występujący w organizmie sam z siebie. Konieczny do dostarczenia wraz z codzienną dietą. Jeden z najważniejszych aminokwasów, którego zaleca się zdrową suplementację certyfikowanymi preparatami jak przykładowo specyfiki marki Swanson – tryptofan, o którego tutaj chodzi to kluczowy składnik wpływający m.in. na należytą pracę układu pokarmowego.

Poważniej niż się wydaje

Mogłoby się wydawać, że to tylko jeden z mnóstwa rozmaitych ingredientów, który owszem -jest istotny, ale w przypadku jego niedoborów nic szczególnie złego się nie stanie. A jednak, jak się okazuje jest wręcz odwrotnie. Brak odpowiedniej „porcji” tryptofanu w organizmie pociąga za sobą kolosalne skutki uboczne w postaci chronicznego zmęczenia, zupełnego wyczerpania, a nawet wycieńczenia, spadku energii oraz szybko rozwijającej się depresji. Co więcej, naukowcy dostrzegli już lata temu bardzo duże powiązanie między zmniejszeniem apetytu na węglowodany a wysokim poziomem opisywanego aminokwasu. A zatem, jeżeli będziemy cierpieć na jego niedobory, możemy spodziewać się, iż pojawi się u nas tendencja do nadmiernego tycia. Z kolei zadbanie o to, aby mieć tryptofan w normie, jak najbardziej sprzyja odchudzaniu. Skąd zatem czerpać ten jak się okazuje bardzo wartościowy składnik, który obowiązkowo powinien być obecny w naszym codziennym jadłospisie? Największe ilości tryptofanu znajdują się w produktach mlecznych. Nabiał króluje, jeśli chodzi o ilość owego ingredientu w swym składzie. Podobnie mnóstwo tryptofanu dostrzega się w nasionach roślin strączkowych, wysokiej jakości mięsie i rybach. Ponownie przypominajmy jednak, że sama dieta często nie jest wystarczająca do tego, aby móc cieszyć się właściwym poziomem tryptofanu w organizmie, dlatego też zaleca się dodatkowe przyjmowanie suplementu jak tryptofan Swanson.

Co konkretnie potrafi zdziałać?

A teraz trochę konkretów. Skąd tryptofan zyskał aż tak duże uznanie medyczne? Jak w praktyce wygląda jego zbawienne działanie? Zacznijmy od tego, że wspomnimy, iż jest to aminokwas egzogenny, a zatem podstawowy związek jaki nie jest samoistnie produkowany przez organizm, ale wymagany do jego prawidłowego funkcjonowania. Dzięki jego obecności realne jest produkowanie stosownej ilości enzymów, białek oraz budowanie tkanki mięśniowej. Co więcej, tryptofan odpowiada za nasze dobre samopoczucie, a wszystko to dlatego, iż reguluje poziom wytwórstwa serotoniny zwanej powszechnie hormonem szczęścia. Jest też nieodzownym składnikiem procesu produkcji melatoniny, która zaś wpływa na stymulację właściwego rytmu okołodobowego. Poprzez regularne dostarczanie tryptofanu umożliwiamy szybszą i efektywniejsza biosyntezę niacyny, a więc witaminy PP oraz zmniejszamy częstotliwość występowania ataków nadpobudliwości, niepotrzebnych napięć i rozchwiania organizmu. Tryptofan sprzyja wytwarzaniu chemicznego filtra UV zwanego fachowo kinureiną oraz zalecany jest kobietom w okresie laktacyjnym.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE