Reklama

Trwają negocjacje w sprawie zakupu Antypodkowy. A co z salą koncertową?

Opublikowano:
Autor:

Trwają negocjacje w sprawie zakupu Antypodkowy. A co z salą koncertową? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Były szumne plany na zagospodarowanie części Nowego Rynku, pokazano koncepcję, zapowiadano nawet przetarg, a jak jest w tej części miasta każdy widzi. Prezydent Płocka obiecywał 5 mln zł w 2019 r. na zagospodarowanie pl. Nowy Rynek wraz z budową sali koncertowej. Sami wielokrotnie pytaliśmy w Ratuszu, co dalej. Ostatnio pytali również radni o podejmowane działania.

Były szumne plany na zagospodarowanie części Nowego Rynku, pokazano koncepcję, zapowiadano nawet przetarg, a jak jest w tej części miasta każdy widzi. Prezydent Płocka obiecywał 5 mln zł w 2019 r. na zagospodarowanie pl. Nowy Rynek wraz z budową sali koncertowej. Sami wielokrotnie pytaliśmy w Ratuszu, co dalej. Ostatnio pytali również radni o podejmowane działania.

Podczas obrad komisji gospodarki komunalnej w płockim Ratuszu w zeszłym tygodniu temat zaczął się jednak nie od pytania o zagospodarowanie placu, lecz o plany na porządną toaletę. To z kolei powiązano z nowym zagospodarowaniem placu, które odsuwa się w czasie... Radnych poinformowano, że kluczowa sprawą jest przejęcie nieruchomości na Nowym Rynku, czyli Antypodkowy. Budynek (a właściwie jego istnienie bądź jego brak, gdyż i taką wizję mogą zaproponować architekci w przyszłym konkursie), warunkuje dalsze działania, w tym planowany konkurs na zagospodarowanie całego placu, gdzie przewiduje się w przyszłości salę koncertową na potrzeby Płockiej Orkiestry Symfonicznej (w części północnej) i zielony skwer (w części południowej, czyli od ul. Królewieckiej do Antypodkowy). Warto zarazem przypomnieć, że przyszła sala koncertowa - oprócz stadionu - stanowi element PLAN-u dla Płocka, który przedstawił starając się o ponowną prezydenturę w 2018 r. Chociażby we wrześniu zapowiadał:

- Dzieje się! Będziemy budować salę koncertową na Nowym Rynku. Do 2024 roku w Budżecie Miasta przeznaczymy na ten cel 50 mln zł - taką informacją podzielił się prezydent Płocka.

Przedstawiał także schemat działania: wpisanie budowy sali koncertowej wraz z zagospodarowaniem Nowego Rynku do Wieloletniej Prognozy Finansowej. Realizację rozłożono na pięć lat. W przypadku sali koncertowej najpierw byłaby potrzebna koncepcja, następnie projekt, by móc przejść do realizacji. Wspomniana kwota 50 mln zł rozkładała się na kolejne lata: w 2018 r. - 724 tys. zł, w 2019 r. - 5 mln zł, w 2020 i 2021 r. - 2 mln zł, w 2022 i 2023 r. po 5 mln zł. Teraz te pieniądze przesunięto, dokonując zmian w uchwale budżetowej na 2019 r.:

[ZT]20317[/ZT]

W dokumentacji dotyczącej skweru na południowej części Nowego Rynku uwzględniano chociażby toaletę. Jednak robienie remontu obecnego szaletu nie opłaca się przed kompleksowym zagospodarowaniem całości.

- Toaleta jest, ale pytanie jak ona się zmieni przy koncepcji zagospodarowania dla całego placu - wyjaśniał miejski skarbnik, Wojciech Ostrowski podczas komisji gospodarki komunalnej.

Wszystko zależy od tego, jak całą przestrzeń będą postrzegali architekci.

Radny Tomasz Korga przypominał, że cześć południowa placu miała być zrobiona odrębnie. - Takie były plany do momentu pojawienia się tematu zakupy Antypodkowy - dopowiadał skarbnik, tym samym potwierdzając wcześniejsze nieoficjalne informacje z kwietnia o tym, że coś w tej sprawie drgnęło, Ratusz jest zainteresowany kupnem (dodajmy, że z kolei Spółdzielni Rzemieślnicza Wielobranżowa "Antypodkowa" szukała już nabywcy także poza Płockiem, wynajęła w tym celu koncesjonowane biuro zajmujące się sprzedażą nieruchomości na terenie całego kraju) i możliwym pozytywnym uwieńczeniu negocjacji. Kiedy jednak pytaliśmy o to w Ratuszu, cały czas powtarzano, że "negocjacje trwają".

[ZT]21104[/ZT]

Radny nie wierzył jednak w możliwość zakupu budynku.

- Kupimy i to w miarę szybko - powiedział skarbnik. - Chociaż negocjacje jeszcze trwają. Obie strony są zainteresowane zakupem nieruchomości przez miasto, dlatego też wstrzymaliśmy się z przetargiem na zagospodarowaniem południowej części Nowego Rynku. Początkowo jednak nasze wyceny dla Antypodkowy wynosiły około 5 mln zł, ich około 13 mln. Mamy nadzieję, że dojdziemy do konsensusu.

A co z konkursem na zagospodarowanie placu? Jak wynika z odpowiedzi na jedną z interpelacji, dwuetapowy konkurs studialno-realizacyjny na projekt koncepcyjny budynku wraz z zagospodarowaniem placu Nowy Rynek może zostać ogłoszony jeszcze w czerwcu 2019 r., ale wyniki poznamy dopiero w styczniu 2020 r.

- Po tym terminie, w przypadku pozytywnego zakończenia negocjacji na opracowanie dokumentacji projektowej budynku sali koncertowej, z laureatem konkursu nastąpi proces projektowania - odpowiedział wiceprezydent Jacek Terebus radnemu Tomaszowi Kordze. - W przypadku tego typu obiektów kultury, projektowanie to proces skomplikowany i zarazem długotrwały - dodał.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE