Reklama

Trwa sesja. Zaczęło się bardzo uroczyście

Opublikowano:
Autor:

Trwa sesja. Zaczęło się bardzo uroczyście - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wtorkowa sesja zaczęła się w podniosłej i sympatycznej atmosferze, a spory odłożono na później. Wszystko po to, by dwóch gości sesji czuło się na niej naprawdę wyjątkowo.

Wtorkowa sesja zaczęła się w podniosłej i sympatycznej atmosferze, a spory odłożono na później. Wszystko po to, by dwóch gości sesji czuło się na niej naprawdę wyjątkowo.

- W sposób szczególny witam Mariana Wilka i Czesława Hajduka. Obydwaj panowie są honorowymi gośćmi i będą bohaterami pierwszej części sesji – witał przybyłych Artur Jaroszewski.

Zaapelował, aby wszelkie spory odłożyć po części uroczystej. Marianowi Wilkowi wręczono medal „Zasłużony dla Płocka”, z kolei Czesławowi Hajdukowi wręczono nominację na stopień kapitana.

[ZT]13600[/ZT]

- Ukochał Płock, działał z myślą o Płocku i dla Płocka – mówił przewodniczący. Wszyscy powstali.

Wzruszony Marian Wilk dziękował. - Płock jest miastem szczególnym dla początku naszych dziejów. Są tu miejsca niezwykłe, pobudzające wyobraźnię. To Wzgórze Tumskie, płocka ziemia wydała wielu obywateli mających wpływ na dzieje państwa – co starał się wykazać w swoim wierszu "Na zamkowym wzgórzu". Wiersz wręczył na ręce przewodniczącego rady miasta i prezydentowi. - Kochajmy Płock i to uczucie wszczepiajmy młodemu pokoleniu płocczan. To wielka sprawa dla przyszłości tego krzywoustego grodu.

Pułkownik Bogusław Okrasa przemawiał: - Jaworzniacy podjęli walkę czynną, ale bezkrwawą. Do tego pokolenia należał Czesław Hajduk ps. Gopło. Przykład, jaki dał, to najlepsza lekcja patriotyzmu i pracy dla dobra naszej ojczyzny. Jest skarbnicą doświadczeń. Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz przyznał mu w kolejnym awansie stopień kapitana.

Jaworzniakami nazywa się młodocianych więźniów politycznych z lat 1944-1956, którzy jako młodzi ludzie podjęli walkę z powojennym okupantem. W młodości Czesław Hajduk należał do konspiracyjnej młodzieżowej Polskiej Organizacji Wojskowej. Za tę działalność skazano go w 1949 roku na 10 lat więzienia, pozbawienie praw publicznych i obywatelskich, na przepadek mienia na rzecz Skarbu Państwa. Przez więzienie w Jaworznie przewinęło się ponad 10 tysięcy młodocianych patriotów.

Już po wyjściu na wolność zrobił maturę i studia medyczne. Mieszka i pracuje zawodowo w Płocku. Pracował społecznie w płockim hospicjum. Prezesem Związku Młodocianych Więźniów Politycznych „Jaworzniacy” jest właśnie Czesław Hajduk. Opublikował cztery książki „W szponach bezpieki”, „Z podciętymi skrzydłami”, „Zaczynek antysowieckiej konspiracji” oraz „Przygody księdza Talarka”. Był autorem artykułów popularno-naukowych z zakresu medycyny.

- Nominację przyjmuję jako zobowiązanie do dalszej pracy – powiedział tuż po uroczystym wręczeniu.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE