Reklama

Troje kandydatów na jedno miejsce. Najwięcej z Płocka i okolicznych powiatów

Opublikowano:
Autor:

Troje kandydatów na jedno miejsce. Najwięcej z Płocka i okolicznych powiatów - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Młodzi ludzie chcą, aby ich głos stał się bardziej słyszalny. O 51 mandatów w pierwszym Sejmiku Młodzieżowym Województwa Mazowieckiego walczy aż 197 osób. Sesja ma się odbyć jeszcze w tym roku.

Młodzi ludzie chcą, aby ich głos stał się bardziej słyszalny. O 51 mandatów w pierwszym Sejmiku Młodzieżowym Województwa Mazowieckiego walczy aż 197 osób. Sesja ma się odbyć jeszcze w tym roku.

Zgłoszenia kandydatów można było przesyłać do 25 października. Zgłoszenia przyjmowano od uczniów szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych mieszkających na terenie Mazowsza. Poza wysłaniem formularza, należało zebrać 10 głosów poparcia.

Właśnie zakończono ocenę formularzy. Jak poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, na rozmowy kwalifikacyjne zaproszono 102 najlepiej ocenionych kandydatów. Rozmowy odbędą się między 18 a 22 listopada.

Wybory

Województwo podzielone zostało na siedem okręgów. Najwięcej zgłoszeń – 56 – wpłynęło z okręgu 4, który obejmował miasto Płock oraz powiaty: ciechanowski, gostyniński, mławski, płocki, płoński, przasnyski, pułtuski, sierpecki, sochaczewski, żuromiński, żyrardowski. W tym okręgu do podziału jest 9 mandatów.

Na drugim miejscu pod względem liczby zgłoszeń znalazł się okręg 7 (powiaty: grodziski, legionowski, nowodworski, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, warszawski zachodni, wołomiński) – z którego zgłosiło się aż 41 kandydatów. Dobrze wypadł też okręg 6 (miasta Ostrołęka i Siedlce oraz powiaty: garwoliński, łosicki, makowski, miński, ostrołęcki, ostrowski, siedlecki, sokołowski, węgrowski, wyszkowski). Co ciekawe, o stanowiska radnych ubiegało się 71 kobiet i 114 mężczyzn.

Czas na rozmowę

Drugi etap rekrutacji polega na rozmowach rekrutacyjnych, które poprowadzą członkowie okręgowych komisji wyborczych (w składzie: przedstawiciel Zarządu Województwa Mazowieckiego i przedstawiciel odpowiedzialnej za realizację projektu, Fundacji „Civis Polonus”). Zgodnie z zasadami o jeden mandat będą walczyć dwie osoby.

Listę radnych poznamy do 30 listopada. Pierwsza sesja już 12 grudnia na Placu Bankowym w Warszawie.

Młodzieżowy Sejmik Województwa Mazowieckiego

Inicjatywa jest odpowiedzią samorządu Mazowsza na prośby zgłaszane przez młodych mieszkańców regionu, którzy chcą brać sprawy we własne ręce. Będą mieli okazję głośno powiedzieć o sprawach nurtujących młodych, ale też zdobyć nowe doświadczenie oraz wiedzę na temat samorządu terytorialnego na poziomie województwa. Uczestnictwo w obradach ma pobudzić młodych Mazowszan do większej aktywności obywatelskiej oraz włączenia się w działalność społeczną. Młodzieżowy sejmik - jak zapowiedziano - będzie pracował zgodnie z podejściem „od problemu do rozwiązania”, by dać radnym poczucie sprawczości i przekonanie, że działają w imieniu młodzieży z Mazowsza i na jej rzecz. Ponadto będzie miał charakter inicjatywny, wnioskodawczy i konsultacyjno-doradczy dla organów samorządu województwa mazowieckiego. Będzie partnerem w dostarczaniu trafnych i społecznie akceptowanych rozwiązań.

– Nie będziemy dawać młodym radnym gotowych rozwiązań. To oni będą musieli pochylić się nad statutem i regulaminem sejmiku i sami wypracować zasady współpracy. To od nich zależeć będzie, czy i ile powstanie komisji sejmikowych, czym one będą się zajmować. Po wyłonieniu radnych całość spraw związanych z sejmikiem oddamy w ręce młodzieży. Będziemy oczywiście służyć pomocą i wsparciem, chcemy przekazywać sejmikowi do konsultacji projekty aktów prawnych – tak jak dziś przekazujemy je do Mazowieckiej Rady Działalności Pożytku Publicznego. Nie będziemy jednak niczego narzucać. Plan na dziś zakłada kadencję do końca 2021 roku, a w jej ramach pięć sesji. Co będzie dalej – to już zależeć będzie od samej młodzieży – podsumowuje Tamara Borkowska, zastępca dyrektora departamentu organizacji UMWM.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE