Reklama

Transparent. Ktoś wspomina nocną zmianę

Opublikowano:
Autor:

Transparent. Ktoś wspomina nocną zmianę - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości „Nocna zmiana, Polska sprzedana!” - taki transparent został wywieszony przy Wyszogrodzkiej, za zakładem energetycznym. Ktoś chciał przypomnieć o rzadko wspominanych głośno wydarzeniach z czerwca 1992 roku.

„Nocna zmiana, Polska sprzedana!” - taki transparent został wywieszony przy Wyszogrodzkiej, za zakładem energetycznym. Ktoś chciał przypomnieć o rzadko wspominanych głośno wydarzeniach z czerwca 1992 roku.

W czwartek mija 26 lat od historycznych wyborów parlamentarnych w 1989 r., które były pokłosiem obrad okrągłostołowych. Jak co roku od kilku lat w Polsce obchodzi się kolejne rocznice z wielką pompą, przypominając, że były to pierwsze częściowo wolne wybory od pół wieku. Ale pierwsze dni czerwca to również rocznica innych, istotnych dla najnowszej historii Polski, wydarzeń z początku lat 90., które wspomina się w mediach zdecydowanie rzadziej.  To właśnie o obaleniu rządu Jana Olszewskiego w nocy z 4 na 5 czerwca 1992 r. pisali Piotr Semka i Jacek Kurski w książce „Lewy Czerwcowy”, to o tym wydarzeniu ten ostatni nakręcił słynny dokument „Nocna zmiana”, wreszcie to o Waldemarze Pawlaku w roli premiera śpiewał Kult w znanej piosence „Lewy czerwcowy”.

Dziś, w czwartek, w 23. rocznicę narady, którą przeprowadzono w nocy przed głosowaniem nad odwołaniem rządu w związku z przyjęciem uchwały lustracyjnej zakładającej ujawnienie tajnych współpracowników w rządzie i parlamencie, ktoś wywiesił prześcieradło z wypisanym sprejem hasłem: „4 VI’92 Nocna zmiana, Polska sprzedana”. Choć zarówno forma, jak i miejsce wywieszenia transparentu przywodzą na myśl kibiców piłkarskiej Wisły, Stowarzyszenie Sympatyków Klubu Wisły Płock odcina się od autorstwa hasła.

Fot. Portal Płock

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE