Reklama

To śmiertelnie niebezpieczne. Daj sobie szansę na przeżycie [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

To śmiertelnie niebezpieczne. Daj sobie szansę na przeżycie [FOTO] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Niestety w okresie jesienno-zimowym dramatycznie wzrasta liczba wypadków drogowych, w których poszkodowani to piesi. Drobna z pozoru rzecz, jeśli się o niej pamięta, może uratować życie. Plany i marzenia na przyszłość mają szansę na spełnienie.

Niestety w okresie jesienno-zimowym dramatycznie wzrasta liczba wypadków drogowych, w których poszkodowani to piesi. Drobna z pozoru rzecz, jeśli się o niej pamięta, może uratować życie. Plany i marzenia na przyszłość mają szansę na spełnienie.

To jest zaledwie chwila, kiedy może się wydarzyć się tragedia na drodze. Wystarczy chwilowa nieuwaga, brzydka pogoda, brak odpowiedniego oświetlenia. W nocy, przy fatalnej aurze, pieszy jest widziany przez kierującego samochodem z odległości zaledwie około 20 metrów, a jeśli ma na sobie jasne ubranie, wówczas może zostać zauważony z odległości 50 metrów. Gdyby miał na sobie elementy odblaskowe, to już odległość, z jakiej może zostać dostrzeżony, zwiększy się trzykrotnie. 

Odblaski nie są czymś nowym i co jakiś czas są tak umiejętnie przemycane, byśmy o nich pamiętali. Czyni tak nie tylko policja, celują w tym nawet niektórzy projektanci mody, aby nie było problemu z wkomponowaniem elementów odblaskowych. Ostatnio modne są plecaki i worki z szelkami i w ten trend wpisał się ze swoimi gadżetami Orlen z kampanią pod hasłem „Daj się zobaczyć”. Nie jest to jednak kampania dla dorosłych (taką już niegdyś przeprowadzali), tylko do młodszych płocczan ze szkół podstawowych, w tym także ze szkół niepublicznych.

Akcja edukacyjna obejmie 8 tys. 300 uczniów z 459 klas w ramach programu „Orlen Bezpieczne Drogi”. Polega na pokazowych lekcjach z wizytami „głębinowych rybek” ze świetlikami (aby mogły dopłynąć do celu), które zapytają dzieci o to, kim chcą zostać w przyszłości, o czym marzą, jakie mają talenty, na końcu powiedzą, że warto nosić odblaski, aby bezpiecznie trafić do domu. W czwartek w Szkole Podstawowej nr 17, w ramach zainicjowanej przez Orlen kampanii, odbyła się lekcja pokazowa z udziałem uczniów. Niemal każdy z chłopców chciałby iść w ślad Roberta Lewandowskiego albo dajmy na to, Kubu Błaszczykowskiego, zostając w przyszłości piłkarzem, dziewczynki wybierały zawód lekarki albo policjantki. Zapytani o co należy dbać, odpowiadali, że o rodzinę, swoje rzeczy, zdrowie. Prezenty się spodobały. Każdy dostał szkolny worek z wizerunkiem głębinowej rybki ze świetlikiem, który można nosić także jako plecak.

Podobne lekcje z udziałem animatorów przebranych za kolorowe rybki odbędą się w innych szkołach podstawowych. Kampania zakończy się 7 listopada. Za każdym razem temat będzie ten sam, co zrobić, aby być widocznym na przejściu dla pieszych i na poboczu drogi. Ponadto w szkołach pojawi się kolorowa reklama z rybką, z którą będzie można zrobić sobie zdjęcie.

Celem jest tu bezpieczeństwo. Hasło „Daj się zobaczyć” ma tu podwójne znaczenie. Z jednej strony może oznaczać osiągnij sukces dzięki talentom, zdolnościom, dążeniu do realizacji marzeń, zaś z drugiej strony oznacza po prosu bądź widoczny, bądź bezpieczny, aby spokojnie dotrzeć tam, dokąd się zmierza. Niestety w okresie jesienno-zimowym dramatycznie wzrasta liczba wypadków drogowych, w których poszkodowani to piesi. A to właśnie eksperci ruchu drogowego zalecają noszenie elementów odblaskowych.

- Warto o tym przypominać – mówiła dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 17, Anna Wiśniewska. - Aby w przyszłości zrealizować dziecięce marzenia trzeba być. Woreczki mogą służyć także za kamizelki. To efektowny, a przy tym ładny i praktyczny gadżet do codziennego użytku.

- Odblaski są ważne. Kierowca ma krótki czas, aby zahamować. Różne są warunki pogodowe i stan nawierzchni – mówiła Wioletta Kulpa piastująca stanowiska delegata ds. społeczności lokalnej w Orlenie. - Rozważymy poszerzenie akcji o szkoły na terenie powiatu. Teraz skupimy się na akcji w Płocku, aby przeprowadzić ją kompleksowo, szkoła po szkole. Może zabierzemy część jakiejś lekcji, ale bezpieczeństwo dzieci jest tego warte, aby mogły w przyszłości realizować swoje cele i marzenia.  

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE