Reklama

Reklama

To ostatni dzwonek. Trzeba się rozliczyć

Opublikowano: pon, 12 lut 2018 17:27
Autor:

To ostatni dzwonek. Trzeba się rozliczyć  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości To kilkanaście ostatnich dni na poinformowanie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o dodatkowych dochodach.

Reklama

To kilkanaście ostatnich dni na poinformowanie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o dodatkowych dochodach. 

Emeryci, którzy zdecydowali się dorabiać, muszą pamiętać o poinformowaniu ZUS o dodatkowych dochodach. Obowiązek ten dotyczy osób pobierających wcześniej emerytury i niektórych rencistów. Należy pamiętać, że w dorabianiu są limity.

- Jeśli przekroczą limit dodatkowych przychodów, ZUS musi ich świadczenie okresowo zmniejszyć lub zawiesić jego wypłatę - mówi  Piotr Olewiński, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego. - Pierwsza kwota graniczna to 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kraju. Gdy dodatkowe zarobki emeryta lub rencisty nie przewyższają tej kwoty, to z emeryturą lub rentą nic się nie dzieje. Jeśli przekroczą limit, świadczenie jest zmniejszane.

Drugi próg to 130% średniego miesięcznego wynagrodzenia. Po przekroczeniu tej stawki, renta i emerytura za dany miesiąc nie przysługuje. Informacja ZUS jest potrzebna, aby wyliczyć, czy świadczenie nie przekracza limitów. Odpowiednie zaświadczenie wystawi zakład pracy, a jeśli osoba prowadzi własną działalność gospodarczą, samodzielnie pisze oświadczenie. 

- Koniecznie trzeba pamiętać, że obowiązek przekazania informacji dotyczy także członków rad nadzorczych, którzy otrzymali wynagrodzenie z tytułu pełnienia tej funkcji oraz przychody uzyskane z pracy za granicą a także z tytułu pełnienia służby w tzw. służbach mundurowych - przestrzega Olewiński.

 Bez ograniczeń mogą za to dorabiać emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny. Limit nie dotyczy też niektórych rencistów.

- Chodzi o osoby, które pobierają renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy pozostaje w związku ze służbą wojskową, oraz renty rodzinne przysługujące po uprawnionych do tych świadczeń - wyjaśnia rzecznik. - Informacji do ZUS nie muszą także składać pobierający rentę rodzinną uczniowie gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, szkół ponadpodstawowych i studenci, którzy nie ukończyli 26 lat a są zatrudnieni na umowie zlecenia lub agencyjnej 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.