Reklama

To już koniec - wyburzają zabytkową kamienicę z XIX wieku

Opublikowano:
Autor:

To już koniec - wyburzają zabytkową kamienicę z XIX wieku - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Na naszych oczach znika piękna kamienica po byłym gimnazjum żydowskim na Kolegialnej. Spójrzcie na nią ostatni raz, zanim zostaną z niej tylko gruzy.

Na naszych oczach znika piękna kamienica po byłym gimnazjum żydowskim na Kolegialnej. Spójrzcie na nią ostatni raz, zanim zostaną z niej tylko gruzy.

Ku zdumieniu wielu rozpoczęła się rozbiórka zabytkowej, choć doszczętnie zrujnowanej XIX-wiecznej kamienicy z cudną wieżyczką przy ulicy Kolegialnej 28. Koparka, która pracuje tam od wczoraj, właśnie kawałek po kawałku burzy ślady płockiej przeszłości, a ze zniszczonych murów zostaje tylko kupa gruzu.

Zdziwienie rozbiórką może się budzić z tego powodu, że kilku miesięcy trwa postępowanie prokuratorskie w związku z tą kamienicą. Jak już pisaliśmy, zawiadomienie w tej sprawie złożył miejski konserwator zabytków po tym, jak okazało się, że na wniosek prywatnych właścicieli kamienica została skreślona z rejestru zabytków, co otwierało drogę do jej wyburzenia.

[ZT]13232[/ZT]

Mimo że w płockiej prokuraturze wciąż toczy się dochodzenie, wczoraj rozpoczęła się rozbiórka budynku.

Jak to możliwe? Rzeczniczka płockiej prokuratury Iwona Śmigielska-Kowalska, wyjaśnia, że prokuratorskie dochodzenie i jednoczesne postępowanie administracyjne związane z rozbiórką kamienicy to dwie niezależne sprawy.

- Sprawdzamy, czy doszło do przestępstwa o czyn z art. 108 Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami - przypomina rzeczniczka.

Jako że stan kamienicy jest tak fatalny, że zagraża bezpieczeństwu, właściciel kamienicy nie miał problemów z uzyskaniem w Ratuszu pozwolenia na rozbiórkę i to z rygorem natychmiastowej wykonalności. A ponieważ prokurator prowadzący tę sprawę nie wydał decyzji o wstrzymaniu jakichkolwiek prac, inwestor miał wolną drogę do rozpoczęcia prac.

- Ponieważ ministerstwo skreśliło kamienicę z rejestru zabytków, nie mieliśmy żadnych podstaw do niewydania decyzji o rozbiórce i zatrzymania planów inwestora - rozkłada ręce Hubert Woźniak z biura prasowego Ratusza. - Jedyny plus tej trudnej sytuacji, to fakt, że teraz jako urząd będziemy znacznie bardziej rygorystyczni i staranni w ratowaniu płockich zabytków już w momencie, gdy tylko zaczynają się obracać w ruinę.

Historia eklektycznego budynku sięga 1859 r. Przez wiele lat - od 1916 do 1935 roku mieściło się w nim Żydowskie Koedukacyjne Gimnazjum Humanistyczne założone przez kupca Lejba Kona i złotnika Jonę Mordechaja, płockiego rabina. W 1936 r., gdy kamienica stała się własnością płockiego internisty, doktora Jaworskiego, została gruntownie przebudowana i zamieniona na lokale mieszkalne. Po wojnie była własnością państwa (mieściły się tam miejskie mieszkania), a w 2008 r. została sprzedana w prywatne ręce. Od tego momentu powoli obracała się w ruinę. Do dziś ponad 150-etni budynek zdradzał jeszcze gdzieniegdzie ślady swego dawnego szyku. Teraz zamienia się w gruzowisko.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE