Reklama

Reklama

To już 30 lat. Jak będą wyglądały obchody rocznicy wizyty Jana Pawła II w Płocku?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Portal Płock

To już 30 lat. Jak będą wyglądały obchody rocznicy wizyty Jana Pawła II w Płocku? - Zdjęcie główne

foto Portal Płock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jan Paweł II przebywał w Płocku od 7 do 8 czerwca 1991 r. podczas swej czwartej pielgrzymki do Polski. Uroczystości rocznicowe wizyty papieża rozpoczną się 6 czerwca w kościele parafii pw. św. Jadwigi Królowej.

Reklama

Karol Wojtyła urodził się w Wadowicach 18 maja 1920 r., 16 października 1978 r. został papieżem, zmarł 2 kwietnia 2005 r. w Watykanie.

Przypomnijmy, że 30 lat temu Jan Paweł II spotkał się m.in. z więźniami płockiego Zakładu Karnego; było to jedyne takie spotkanie w Polsce. A msza św., której przewodniczył, odbyła się na terenie obecnego Placu Celebry Papieskiej.

Pierwszego dnia wizyty św. Jan Paweł II wieczorem rozmawiał z wiernymi, stojąc w oknie Domu Biskupów Płockich. W tym miejscu następnego dnia pożegnał się z płocczanami i pielgrzymami. 

W niedzielę 6 czerwca br. uroczystości rozpoczną się w kościele św. Jadwigi Królowej w Płocku.

Program:

godz. 14:30 - czuwanie modlitewne przed Mszą św.

godz. 14:55 - słowo wprowadzające

godz. 15:00 - Msza św. – przewodniczy i homilia Ks. Arcybiskup Wojciech Polak, Prymas Polski, Metropolita Gnieźnieński; koncelebrują: Biskup Płocki Piotr Libera oraz Biskup Pomocniczy diecezji płockiej Mirosław Milewski i Biskup Senior Roman Marcinkowski.

Po mszy św. (ok. godz. 16:00-16:30) zaplanowano przejście na Plac Celebry pod nowy pomnik upamiętniający historyczną wizytę św. Jana Pawła II w Płocku. Został on wykonany według projektu prof. Stanisława Słoniny, sfinansowany z Budżetu Obywatelskiego Miasta Płocka. Nastąpi tam poświęcenie pomnika.

Wydarzeniem towarzyszącym obchodom od 5 czerwca będzie wystawa w Muzeum Diecezjalnym w Płocku. Znajdą się tam zdjęcia autorstwa Jana Waćkowskiego z wizyty Papieża w Płocku, będą też pamiątki (np. papieski ornat i stuła, kielich z pateną – dar od papieża, szachy podarowane mu przez osadzonych w Zakładzie Karnym w Płocku, karty wstępu na mszę św., medale okolicznościowe).

Muzeum Diecezjalne jest czynne od wtorku do piątku w godz. 10:30-14:00, a w sobotę w godz. 10:00-16:00.

Organizatorami płockich uroczystości są wnioskodawcy projektu do Budżetu Obywatelskiego - przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń działających na terenie Płocka oraz Kuria Diecezjalna Płocka. Są to m.in. Parafialno-Uczniowski Klub Sportowy „Viktoria”, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej, Akcja Katolicka Diecezji Płockiej, Klub Inteligencji Katolickiej, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, Zakon Rycerzy św. Jana Pawła II. Na czele tej grupy stoją: Leszek Brzeski i Witold Wybult.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy