Msza święta, podczas której nowy proboszcz został oficjalnie wprowadzony do katedry, rozpoczęła się w niedzielę o 13 od procesji, podczas której biskup przy Drzwiach Płockich przekazał ks. Stefanowi Cegłowkiemu klucze do katedry. Kiedy kanclerz Kurii ks. Mirosław Milewski odczytał dekret nominacyjny, nowy proboszcz oddał cześć Najświętszemu Sakramentowi i Ewangeliarzowi oraz ołtarzowi.
W swojej homilii ks. Stefan Cegłowski starannie omijał temat planowanego remontu. Nawiązywał za to do Ewangelii. Podkreślał, że powinniśmy unikać egoizmu, egocentryzmu i zazdrości, które wywodzą się z pychy. zdając sobie sprawę, że można cieszyć się sukcesami innych ludzi. Proboszcz cytował ojca Jacka Salija, św. Augustyna i Karola de Foucauld.
Jako jedno z najważniejszych wydarzeń proboszcz określił zbliżającą się rocznicę pięćdziesięciolecia parafii św. Zygmunta. – Chociaż katedra to jedna z najstarszych świątyń nie tylko w Płocku, czy naszej diecezji, ale na całym Mazowszu, to parafia św. Zygmunta ma dopiero 48 lat – mówił ks. Stefan Cegłowski. – Przed nami przygotowania do 50. rocznicy powstania parafii.
Mówiąc o zadaniach, jakie stoją przed nim jako proboszczem, ks. Cegłowski podkreślał przede wszystkim, że ma być pasterzem dla swoich parafian. – Kapłan jest z ludu wzięty i do ludu posłany, aby głosić mu słowo Boże – mówił proboszcz, cytując List do Hebrajczyków. – Chciałbym być dostępny dla wszystkich codziennie po mszy św. o 9 oraz w niedziele. Jestem otwarty zarówno dla tych, którzy zechcą przyjść do mnie z krytyką i tych, którzy zechcą dodać otuchy.
Biskup Piotr Libera, który zabrał głos przed zakończeniem Eucharystii, nie ukrywał, że objęcie probostwa przez byłego dyrektora Muzeum Diecezjalnego ściśle wiąże się z koniecznością przeprowadzenia remontu w katedrze. Podkreślił, że jego poprzednicy do najważniejszych prac zawsze wybierali najwybitniejszych kapłanów.
– Katedra płocka wymaga dzisiaj gruntownej renowacji, tak jak za biskupów Krzyckiego i Noskowskiego w XVI wieku, jak za biskupa Elizeusza Jerzego Szembeka na początku XX wieku. Za biskupa Krzyckiego zajmował się tym archidiakon i sufragan Piotr oraz kanonik Jan Korczbok, za biskupa Noskowskiego kanonik Dorosław Gostkowski, za biskupa Jerzego Elizeusza Szembeka ks. prałat Antoni Julian Nowowiejski. Dzisiaj remontem katedry ma pokierować ks. Stefan Cegłowski – mówił. Biskup Piotr Libera. – Obecny proboszcz ma nad swoimi wielkimi poprzednikami jedną przewagę. W odróżnieniu od nich jest historykiem sztuki, od wielu lat obraca się w świecie sztuki i architektury sakralnej. Przede wszystkim jednak sprawuje urząd proboszcza, podczas gdy za jego poprzedników nie istniała jeszcze parafia katedralna.
Biskup prosił ks. Cegłowskiego, aby Płock i katedrę ewangelizował swoją dobrocią, aby miał na uwadze każdego ubogiego, który będzie kołatał do drzwi katedry. I by znosił z cierpliwością wydarzenia, które odbywać się będą w katedrze, przeszkadzając czasami w jej remoncie.
O zmianie na stanowisku proboszcza Parafii św. Zygmunta czytaj tutaj:
O remoncie katedry czytaj tutaj:
Fot. Tomasz Paszkiewicz/Portal Płock
