Reklama

Tłumy na pożegnaniu obrazu Matki Boskiej

Opublikowano:
Autor:

Tłumy na pożegnaniu obrazu Matki Boskiej  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Około 4 tysięcy osób wzięło udział w uroczystościach zakończenia peregrynacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w diecezji płockiej. Przez miniony rok obraz Czarnej Madonny odwiedził blisko 250 parafii.

Około 4 tysięcy osób wzięło udział w uroczystościach zakończenia peregrynacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w diecezji płockiej. Przez miniony rok obraz Czarnej Madonny odwiedził blisko 250 parafii.

Wędrówka słynącego cudami obrazu rozpoczęła się 20 czerwca ub. roku w Pułtusku, a zakończyła się w staromiejskich parafiach. Codziennie wierni z jednym z trzech płockich biskupów na czele witali słynący cudami obraz, by po upływie doby i całonocnym czuwaniu przekazać go kolejnej parafii. W ten sposób ikona Matki Boskiej z kaplicy na Jasnej Górze odwiedziła prawie 250 parafii w 26 dekanatach diecezji płockiej - od Pułtuska, przez Maków Mazowiecki, Przasnysz, Mławę, Żuromin, Raciąż, Ciechanów, Zakroczym, Gostynin, po Płock, w którym obraz witano w 15 parafiach, a także - w czasie Wielkiego Tygodnia i świąt wielkanocnych - w Domu Księży Emerytów i u siósstr pasjonistek. 

Dziś przed katedrą uroczyście pożegnano obraz. Przed bazyliką stanął specjalny podest i zawisła dewiza papieża Jana Pawła II, zaczerpnięta z traktatu św. Ludwika Marii Grignion de Montfort , „Totus Tuus Maria” („Cały Twój, Maryjo”). Szacuje się, że w uroczystościach i mszy odprawionej pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego abpa Celestino Migliore, wzięło udział około 4 tysięcy osób, w tym 20 biskupów i 250 księży, a także prezydent Płocka Andrzej Nowakowski, starosta Mariusz Bieniek, parlamentarzyści, m.in. Marek Martynowski, Jan Maria Jackowski, Marek Opioła, przedstawiciele instytucji miejskich i uczelni wyższych, 

- Peregrynacja dała okazję Pani Jasnogórskiej, by zachować Waszą wiarę - mówił w kazaniu abp Celestino Migliore, nawołując do przyjęcia postawy Maryi z Kany Galilejskiej, która jako pierwsza zwróciła uwagę na to, czego brakuje weselnikom. - Zobowiązujecie się teraz do zachowania obietnic danych Bogu przez ręce Maryi. Wiara przynosi owoce, gdy jest prawdziwa, gdy nie jest oczekiwaniem na zysk. 

Na owoce nawiedzenia wskazywał z kolei biskup płocki.  - Świadkami iluż nawróceń, spowiedzi, powrotów do wierności małżeńskiej, uzdrowień serc z nałogów i uzależnień, łez szczęścia i wzruszeń, byliśmy świadkami podczas tego roku! Dziękujemy Ci, Niestrudzona Wędrowniczko do ludzkich serc, za wszystkie dary Twojego Niepokalanego Serca - mówił bp Piotr Libera.  Na koniec uroczystości dokonał aktu zawierzenia Matce Bożej Kościoła płockiego.  Podczas mszy przekazano monstrancję jako dar dla Jasnej Góry, a także ofiary zebrane w diecezji w ramach akcji „Napełnij dzban” - dzięki tym środkom możliwe będzie sfinansowanie przyjazdu na Światowe Dni Młodzieży 360 młodych ludzi z Armenii, Gruzji, Rosji i Libanu.

Historia peregrynacji obrazu jasnogórskiego sięga 1957 r., gdy decyzją prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego  wykonana przez prof. Leonarda Torwirta kopia rozpoczęła ponad 20-letnią wędrówkę po polskich parafiach. Pierwszy etap peregrynacji był przygotowaniem duchowym przed obchodami tysiąclecia chrztu Polski. Wędrówka obrazu Czarnej Madonny nie podobała się komunistycznym władzom - obraz trzykrotnie był zatrzymywany, a we wrześniu 1966 r. został zawrócony. Komuniści zakazali paulinom z klasztoru jasnogórskiego, by obraz opuszczał Częstochowę i przez dwa lata milicjanci i esbecy pilnowali, by nie wrócił na trasę wędrówki. Polacy nie odpuścili - przez cztery lata, do 1972 r.  po parafiach wędrowała pusta rama i dopiero dzięki sprytnemu wykradzeniu obrazu przez wielokrotnie karanego przez władze PRL ks. Józefa Wójcika, wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej wrócił na szlak wędrówki, która zakończyła się w październiku 1980 r. Już w 1985 r. kopia cudownego obrazu od Drohiczyna rozpoczęła kolejną peregrynację po polskich parafiach. W czerwcu 2015 r. ikona z Czarną Madonną przybyła do diecezji płockiej z archidiecezji warszawskiej. Z Płocka wizerunek Królowej Polski pojechał do diecezji łowickiej.

Więcej zdjęć w naszej galerii

Fot. Jan Waćkowski

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE