Reklama

Terytorialsi złożyli przysięgę. Jeden nawet się oświadczył [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Terytorialsi złożyli przysięgę. Jeden nawet się oświadczył [FOTO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości - Ja żołnierz Wojska Polskiego przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic... - słowa Roty przysięgi wojskowej po 26 latach znów rozbrzmiały w Płocku. Dziś ślubowało 126 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

- Ja żołnierz Wojska Polskiego przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic... - słowa Roty przysięgi wojskowej po 26 latach znów rozbrzmiały w Płocku. Dziś ślubowało 126 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. 

Po ponad ćwierć wieku treść przysięgi wojskowej ponownie rozbrzmiała w Płocku, a to za sprawą żołnierzy 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. Rotmistrza Pileckiego. W niedzielę 15 lipca o 13:00 rozpoczęły się uroczystości, w trakcie których 126 żołnierzy złożyło przysięgę. 

- To w Płocku przeszło ćwierć wieku padały słowa przysięgi roty wojskowej. Ćwierć wieku temu garnizon płocki został praktycznie zamknięty, ale pamięć o żołnierzu i jego chwale wśród płocczan była - mówił płk. Grzegorz Kaliciak, dowódca 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. - Dziś możemy powiedzieć, że do miasta wraca zielony mundur, czyli Wojsko Polskie. 

Z okazji przysięgi do Płocka przyjechał generał brygady Wiesław Kukuła, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej. List do żołnierzy skierował Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Kilkoro żołnierzy odebrało także wyróżnienia. Był także niecodzienny akcent - szeregowy Mikołaj Marciniak oświadczył się swojej partnerce. Żołnierze otrzymali także błogosławieństwo, po uroczystościach przyszedł czas na pokaz uczniów z Liceum Ogólnokształcącego CN-B. 

W skład 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej wchodzi batalion piechoty lekkiej w Płocku, więc wśród terytorialsów są również płocczanie. Co ich motywowało do wstąpienia do tej formacji? 

- Mąż jest żołnierzem zawodowym, syn też jest wielkim patriotą, więc w razie potrzeby poszedłby walczyć. Nie wyobrażam sobie siebie, gdybym musiała zostać w domu i czekać na nich - mówiła Agata Zdaniecka-Drabik. - Też chciałam być przeszkolona i wstąpiłam do WOT-u. 

- Chciałem przedłużyć tradycją wojskową po ojcu. Może w przyszłości wstąpię do armii zawodowej - mówił Filip Dorian Zdaniecki-Drabik, syn pani Agaty. - Przekonałem mamę, żeby wstąpiła. Byliśmy w osobnych plutonach. Dla ludzi z cywila spotkanie się z wojskowym drylem jest szokiem, ale to nas zmieniło na lepsze. Jestem teraz lepszym człowiekiem. 

Żołnierze WOT-u przeszli szesnastodniowe szkolenie podstawowe na poligonie w Wędrzynie. Po złożeniu przysięgi przez najbliższe trzy lata będą odbywać comiesięczne, dwudniowe szkolenia rotacyjne. 

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Do głównych zadań w czasie pokoju będzie należało m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutkom klęsk żywiołowych. W czasie wojny WOT będzie wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią będzie stanowić siłę wiodącą.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE