Reklama

Technologia LED i OLED w oświetleniach

Opublikowano:
Autor:

Technologia LED i OLED w oświetleniach - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Diody elektroluminesencyjne szturmem podbijają rynek oświetleniowy. Zyskują funkcjonalnością i stosunkiem jakość – cena. Potrafią pracować w jednakowym trybie przez cały czas użytkowania i dają światło w szerokim spektrum kelwinów: od promieniowania ciepłego (w stylu zachodzącego słońca) przez bliskie światłu dziennemu, do zimnego (w stylu bezchmurnego nieba w letni dzień). Na rynku pojawiły się teraz także w nieco innej wersji – zwane OLED. Jest to innowacja, która daje jeszcze więcej możliwości w aranżacjach energooszczędnego i nowoczesnego oświetlenia.

Diody elektroluminesencyjne szturmem podbijają rynek oświetleniowy. Zyskują funkcjonalnością i stosunkiem jakość – cena. Potrafią pracować w jednakowym trybie przez cały czas użytkowania i dają światło w szerokim spektrum kelwinów: od promieniowania ciepłego (w stylu zachodzącego słońca) przez bliskie światłu dziennemu, do zimnego (w stylu bezchmurnego nieba w letni dzień). Na rynku pojawiły się teraz także w nieco innej wersji – zwane OLED. Jest to innowacja, która daje jeszcze więcej możliwości w aranżacjach energooszczędnego i nowoczesnego oświetlenia.

Różnica pomiędzy LED a OLED

Żarówki LED to żadna nowość. Powszechnie wykorzystuje się je w plafonach, żyrandolach, jako żarówki, praktycznie w każdym typu lamp, a także w formie taśm z diodami. Dioda OLED jest natomiast wytworzona ze związków organicznych. Z oznaczeniem tym można także spotkać się wśród telewizorów i monitorów.

Technologia wytwarzania OLED jest podobna do drukowania atramentowego, z tą różnicą, że na płytę nakłada się nie tusz, a warstwę organiczną, składającą się z diod (pikseli). Z reguły mają one trzy lub cztery kolory. Czwarty kolor – biały – reguluje jasność emitera.

Zasadniczą różnicą pomiędzy LED a OLED jest materiał budulcowy. Pierwsze tworzone są z udziałem surowca nieorganicznego, drugie zaś z organicznego. Dioda LED świeci nieustannie migotającymi punktami, OLED zaś, przez swoją budowę, jest jednostajnie promieniującym panelem świetlnym. W efekcie mamy bardziej rozproszone światło, lekko mgliste, raczej rozjaśniające niż rozświetlające przestrzeń. W praktyce diody OLED nie są więc zalecane jako światło główne, lecz uzupełniające, z reguły dla już istniejących diod LED.

Co przyniesie przyszłość ?

OLED, jak już wspominaliśmy, ma formę różnej wielkości paneli. Daje to niewiarygodnie większe możliwości montażu elementów świetlnych na różnych powierzchniach, niż było to dotychczas. Praktycznie każdy z nas spotkał się w filmach lub grach komputerowych o tematyce Sci-Fi z budynkami przyszłości. Ruchome reklamy na ścianach wieżowców już niedługo mogą stać się faktem.

Naukowcy odkryli także, że panele OLED nie nagrzewają się oraz reagują na dotyk. Da to zupełnie nowe możliwości pokrywania nawet całych ścian, które będą doświetlać pomieszczenia, a kiedy zajdzie taka potrzeba będą mogły służyć do interakcji z oprogramowaniem multimedialnym w domu.

Elastyczność paneli OLED ma być w przyszłości szansą, na bardzo funkcjonalne rozwiązania i odejście od sztampowych lamp. Dowolne formowanie panelu sprawi, że będziemy mogli mocować go do filarów, słupków i innych geometrycznych kształtów w domu. Tradycyjne żyrandole mogą więc już niedługo zupełnie odejść do lamusa...

Artykuł przygotowano przy współpracy ze specjalistami ze sklepu Lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE