W tym roku odbyła się już 19. edycja konkursu na najlepsze prace dyplomowe wśród studentów Akademii Mazowieckiej.
- Do konkursu zgłoszono 22 prace: 5 magisterskich i 17 licencjackich. Kapituła konkursowa, jak co roku, stanęła przed trudnym wyborem, gdyż poziom prac był niezwykle wysoki, a tematyka bardzo zróżnicowana.
- informuje uczelnia.
Wyróżnienia podzielono na dwie kategorie: licencjaty i magisterki oceniano oddzielnie.
W kategorii prac magisterskich na I miejscu stanęła Natalia Sochocka z Wpływem zajęć taneczno-ruchowych na rozwój zdolności muzycznych, koordynacji ruchowej i wrażliwości metrycznej uczniów I etapu edukacyjnego.
- Moją największą pasją zawsze był teatr, dlatego na początku bardzo chciałam napisać pracę odnośnie właśnie teatru. Wszystko zmieniło się jednak podczas pierwszego proseminarium i spotkania z moim promotorem, który jest silnie związany z muzyką. Mi również muzyka nigdy nie była obca. Wtedy zmieniłam zamysł swojej pracy.
- tłumaczy autorka zwycięskiej magisterki, Natalia Sochocka.
Promotorem, który pomógł w stworzeniu pracy był dr. hab. Maciej Kołodziejski. Autorka podkreśla jego czynny udział i pomoc przy prowadzonych badaniach.
- Przeprowadzenie badań wyglądało tak, że raz w tygodniu uczęszczałam na lekcje wychowania fizycznego, podczas której wraz z uczniami klasy II szkoły podstawowej, wspólnie tańczyliśmy tańce ludowe - krakowiaka oraz kujawiaka. Najpierw uczniowie opanowali kilka podstawowych kroków krakowiaka, a w drugiej części semestru podstawowe kroki kujawiaka. Aby zweryfikować postęp uczniów - na początku jak i na końcu semestru przeprowadziłam jeden i ten sam test. Dzięki temu możliwe było porównanie wyników z początku oraz z końca semestru i zaobserwowanie progresu w rozwoju koordynacji ruchowej u uczniów - kontynuuje studentka.
II miejsce zajęła Adriana Kępczyńska z pracą o Istocie pedagogiki agatologicznej w działalności edukacyjno- oświatowej Marceliny Rościszewskiej. Na III miejscu znalazła się zaś Magdalena Rzemieniewska, która badała Aspekt bezrobocia wśród osób posiadających wyższe wykształcenie na rynku pracy w mieście Płock.
- Pomysł na temat zrodził się, ponieważ zauważyłam wśród swoich znajomych problem ze znalezieniem pracy po studiach. Celem głównym moich badań było zbadanie czy na rynku pracy w Płocku są osoby bezrobotne, które posiadają wyższe wykształcenie. Do badania stworzyłam ankietę, którą opublikowałam na swoim Facebooku oraz wysłałam znajomym z pracy. Odpowiedzi w ankiecie pokazały, że większość kierunków zawodowych pozwala na rozwój zawodowy i znalezienie satysfakcjonującej pracy z dobrym wynagrodzeniem. Szanse na płockim rynku pracy szczególnie zwiększa technologia chemiczna, ze względu na funkcjonowanie PKN Orlen, który charakteryzuje się branżą chemiczną. Ostateczny wniosek był taki, że w badanym regionie występuje zjawisko bezrobocia wśród osób z wyższym wykształceniem, lecz na szczęście maleje. W 2022 roku zarejestrowanych w urzędzie pracy było 588 osób po studiach, a np. w 2020 aż 776.
- opowiada o wynikach swojej pracy laureatka, Magdalena Rzemieniewska.
W kategorii prac licencjackich I miejsce zajęła praca o Bezpieczeństwie transportu publicznego na przykładzie komunikacji miejskiej w Płocku, autorstwa Klaudii Kowalczyk. Na miejscu II wytypowano Specyfikę opieki pielęgniarskiej nad dzieckiem z plamicą SchÖnleina-Henocha – studium indywidualnego przypadku, napisaną przez Milenę Krawiecką. Podium tej kategorii zamyka Jane Austen jako kulturowy fenomen, autorstwa Alicji Zyzner.
Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.