Reklama

Tanio to już było? Podwyżki na stacjach paliw

Opublikowano:
Autor:

Tanio to już było? Podwyżki na stacjach paliw - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie nie zatankujemy już tak tanio, jak przed miesiącem. W ciągu kilku tygodni ceny paliw w Płocku wzrosły nawet o 20-30 gr\l.

Wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie nie zatankujemy już tak tanio, jak przed miesiącem. W ciągu kilku tygodni ceny paliw w Płocku wzrosły nawet o 20-30 gr\l.

Brak porozumienia między częścią największych producentów ropy naftowej na świecie sprawił, że w kwietniu wydobycie wzrosło w bardzo dużym stopniu, co zaowocowało dramatycznym spadkiem cen surowca na świecie. Na dodatek z powodu koronawirusa mocno spadło zapotrzebowanie na paliwa, rosły rezerwy, więc ceny ostro spadały. Doszło do tego, że na niektórych stacjach paliw w Polsce można było kupić litr benzyny 95 nawet za 2,99 zł! 

W Płocku tak różowo dla kierowców wprawdzie nie było, ale najniższe stawki za litr  (przed miesiącem) kształtowały się na poziomie ok. 1,75 zł za LPG, 3,68 za PB 95 oraz 3,98 za olej napędowy. Ale sytuacja się zmieniła, stawki na świecie nieco wzrosły, co natychmiast znalazło odbicie w detalu. W Płocku w ciągu tygodnia można było zaobserwować dwie - wprawdzie niewielkie - ale jednak podwyżki. 

Jak to wygląda obecnie? Na stacji sieci Cirlce K (dawniej Statoil) przy ul. Bielskiej w piątek 22 maja za litr benzyny 95 trzeba było zapłacić już 4,09 zł, olej napędowy ceniono na 4,24 zł, a LPG - na 2,02 zł. Stacja PKN ORLEN przy ul. Chemików oferowała następujące stawki: benzyna 95 - 3,99 zł, olej napędowy - 4,24 zł, a LPG - 2,02 zł.

Nieco taniej - choć nie wszędzie - jest na mniejszych stacjach. W placówce Komunikacji Miejskiej za litr PB 95 trzeba zapłacić 3,99 zł. Tak samo wyceniony został olej napędowy i - uwaga - jest to identyczna stawka jak przed miesiącem. Z kolei na stacji E-co przy ul. Targowej stawki za litr wynoszą: PB 95 - 3,83 zł,  ON - 3,99 zł, a LPG - 1,77 zł. Wprawdzie w cenniku wszystkie stawki są o 5 gr/l wyższe, ale firma udziela 5 gr zniżki na litrze, zarówno przy płatności gotówką, jak i kartą (co jest wskazane obecnie z powodu koronawirusa). 

Jakie są perspektywy, co nas czeka w kolejnych tygodniach? 

- Chociaż koniec tygodnia przynosi wyhamowanie podwyżek na rynku hurtowym, to nie wystarczy to, aby cen paliw na stacjach ustabilizowały się. W kolejnym tygodniu będziemy obserwować zwyżki cen prawdopodobnie w skali zbliżonej do podwyżek w mijającym tygodniu - oceniają specjaliści z Biura Maklerskiego Reflex.

A w perspektywie kilku miesięcy? Tu nic nie jest pewne. A to z powodu zapowiedzi dotyczących możliwej kolejnej, jesiennej fali epidemii związanej z koronawirusem. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE