Reklama

Tak sobie składaliśmy życzenia [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Tak sobie składaliśmy życzenia [FOTO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Gwałtu, gwałtu, pastuszkowie! Słyszycie, słyszycie, co wam powiem: ogień też błyska, a droga śliska – uciekać! - ten fragment i wiele innych znajdziemy na starych, świątecznych kartkach pocztowych, które możemy obejrzeć na nowej wystawie w Muzeum Mazowieckim. Zobaczymy na nich nawet jaskiniowca.

Gwałtu, gwałtu, pastuszkowie! Słyszycie, słyszycie, co wam powiem: ogień też błyska, a droga śliska – uciekać! - ten fragment i wiele innych znajdziemy na starych, świątecznych kartkach pocztowych, które możemy obejrzeć na nowej wystawie w Muzeum Mazowieckim. Zobaczymy na nich nawet jaskiniowca.

Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku wydano okolicznościowy kalendarz na 2016 rok z reprodukcjami obrazów. Zaprezentowano także nową wystawę dosłownie przepełnioną dziesiątkami starych pocztówek o tematyce religijnej i świeckiej. Motto muzealnej ekspozycji zaczerpnięto z twórczości Cypriana Kamila Norwida: - Przyszła nareszcie chwila ciszy uroczystej...

W obecnych czasach zdecydowanie częściej korzystamy z SMS-ów, dzwonimy albo piszemy krótkie życzenia na Facebooku. Wielka szkoda. Za sprawą wystawy ze ścian spoglądają na nas uśmiechnięci i brodaci Mikołaje podążający na swoich saniach pełnym prezentów dzięki magicznej sile reniferów. Unoszą się akurat tuż nad kopułą płockiej katedry. Znajdziemy kunsztownie wykonanych Trzech Króli z darami, dzieciaki niecierpliwie wyczekujące prezentów, a nawet dziewczynkę łudząco przypominającą Czerwonego Kapturka. Są i żartobliwe kartki prezentujące marzenia o trzynastej pensji na święta albo przeniesiemy się na chwilę do świata jaskiniowców dzięki kojarzonemu z kreskówek, tu przebranego za brodacza, Freda Flinstone'a niosącego córce Pebbles gwiazdkowe podarki.

Nie brakuje także klasycznych kartek z dzieciątkiem w żłóbku. Niektóre naprawdę potrafią zaskoczyć. Jedne zdają się nawiązywać do karty Tarota z wizerunkiem Kosiarza, z okazji Nowego Roku jedna z nich prezentuje także Sfinksa na cokole. Kilka wystylizowano na żurnalowe zdjęcia kobiet. Są i życzenia. Na jednej, poza życzeniami, jeszcze taki wierszyk: - Prosi dziadziuś, prosi. Torbę z dzwonkiem nosi. Pod Panną Maryją siada i kluski z olejem jada. Łut tabaczki w dzień wyżyje i flaszki wódki wypije. A w domu babusię bije – a obok ręcznie dopisana data 24 grudnia 1910 roku. .

Przy okazji zawartość wystawy przypomni nam co nieco z polskich zwyczajów świątecznych. Oczywiście nie ma świąt bez udekorowanej choinki, ale nie każdy jednak wie, jak stary jest to zwyczaj. Pochodzi z XV wieku z Alzacji, w polskich domach ta tradycja upowszechniła się na dobre po drugiej wojnie światowej. Wcześniej częściej wieszano pod sufitem gałąź lub małą sosenkę, którą nazywano m. in. „rajskim drzewkiem”. Opłatkiem pierwsza dzieliła się szlachta w XVIII wieku. Podobnie w domach rodzin szlacheckich i ludzi najzamożniejszych mniej więcej w tym samym czasie pojawił się zwyczaj dawania prezentów. Poczytamy również na temat kolędników, szopek bożonarodzeniowych i Pasterki.

Wystawę pocztówek ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego możemy oglądać w godzinach otwarcia placówki przy Tumskiej.

Fot. Karolina Burzyńska/Portal Płock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE