Reklama

Tak niedługo może wyglądać kamienica w centrum [WIZUALIZACJE]

Opublikowano:
Autor:

Tak niedługo może wyglądać kamienica w centrum [WIZUALIZACJE] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Plac zabaw lub taras z ławeczkami, lokale do wynajęcia z programu „Mieszkania na start” i pomieszczenia dla Książnicy Płockiej. Wszystko w jednej przebudowanej kamienicy przy Kościuszki 3b.

Plac zabaw lub taras, lokale do wynajęcia z programu „Mieszkania na start” i pomieszczenia dla Książnicy Płockiej. Wszystko w jednej przebudowanej kamienicy przy Kościuszki 3b.

Pisaliśmy o planach spółki Inwestycje Miejskie dotyczących starej, nieużytkowanej kamienicy przy Kościuszki 3b w marcu 2017 roku. Do połowy czerwca miał być gotowy projekt i tak też się stało. Utrzymano założenia, będzie także taras z ławeczkami bądź z placem zabaw (ogrodzony murkiem ze stalowymi barierkami) na około 125 metrach kwadratowych. Jeszcze nie zdecydowano, która z wersji ostatecznie zostanie zrealizowana. 

[ZT]14842[/ZT]

Kamienica nie została wpisana do rejestru zabytków, stoi jednak na obszarze zespołu urbanistyczno-architektonicznego i warstw kulturowych miasta wpisanego do rejestru zabytków w 1959 roku. Budynek jest w takim stanie technicznym, że remont całości jest nieopłacalny. Planowana jest częściowa rozbiórka oraz rozbudowa i adaptacja obiektu. W kamienicy zostaną oddane do użytku kolejne mieszkania na wynajem z programu „Mieszkania na start”. W środku planuje się umieszczenie 12 takich lokali mieszkalnych, po sześć na piętrze i na poddaszu. Ich powierzchnia będzie różna, od 30 do 50 metrów kwadratowych.

Z parteru, zgodnie z planem, skorzystałaby Książnica Płocka, która dysponuje Działem Zbiorów Audiowizualnych przy ul Kościuszki i wypożyczalnią w gmachu głównym. - Chcemy połączyć zbiory dzięki dostępnej powierzchni w kamienicy przy Kościuszki 3b – mówi wicedyrektorka Książnicy Płockiej, Elżbieta Dobroń. Chwali współpracę z prezesem spółki Inwestycji Miejskich, Danielem Kaźmierczykiem. - Zgłosiliśmy założenia funkcjonalno-użytkowe, określając w nich naszą wizją wykorzystania pomieszczeń.

Co zatem zaplanowano? Salę konferencyjną, której Książnicy brakuje. Zazwyczaj, czy to spotkanie z pisarzem, dziennikarzem albo kolejna wystawa tematyczna, korzystają z sali kolumnowej na pierwszym piętrze w gmachu głównym za każdym razem składając lub rozkładając krzesełka. Bywały już takie sytuacje kiedy chętnych zjawiło się tak dużo, że siedzieli na schodach albo stali w korytarzu. Gdyby się udało, w kamienicy mieliby taką salę do dyspozycji, a może nawet z małą sceną i garderobą dla artystów.

Fani komiksów przychodziliby do wypożyczalni na Kościuszki 3b, do tego stanowiska do odsłuchu nagrań, zgromadzonych płyt winylowych, trzy lub cztery stanowiska z komputerami podłączonymi do internetu. - Wszystko nowocześnie urządzone, z pufami na podłodze – opowiada wicedyrektorka. Jednocześnie zdaje sobie sprawę, że metraż jest ograniczony do 540 metrów kwadratowych. Osobno magazyny, pomieszczenia administracyjne i sanitariaty, a także podjazd dla osób korzystających z wózka. Do sali kolumnowej nie wejdą, ponieważ nie ma windy, a tu dostęp do pomieszczeń byłby zapewniony od razu z parteru, bez żadnych barier architektonicznych. 

Na razie miejska spółka musi starać się o środki finansowe na realizację, gdyby nie starczyło im środków własnych, dlatego brane są pod uwagę dwa warianty, pozyskanie zewnętrznego dofinansowania lub zaciągnięcie nisko oprocentowanego kredytu. Całość, jeśli plany się ziszczą, zobaczymy w 2019 roku. Wstępne koszty, ja szacowano w marcu, to około 5 mln zł. Elżbieta Dobroń wspomina, że także w Książnicy Płockiej będą potrzebowali pieniędzy na wyposażenie pomieszczeń przyszłej... Mediateki? Mieszkańcy widzieli plany nowego budynku Mediateki w zupełnie innej części miasta, i to w 2013 roku. - Naszą początkową wizję trzeba było ograniczyć, ale na razie tak nazywamy placówkę przy Kościuszki. Jeśli tylko spółka miejska zrealizuje plany – dopowiada wicedyrektorka.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE