Reklama

Tak nie wolno! Za coś takiego można dostać mandat od strażnika miejskiego

Opublikowano:
Autor:

Tak nie wolno! Za coś takiego można dostać mandat od strażnika miejskiego - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Nie tylko kierowcy mogą zostać ukarani przez strażnika miejskiego. Ostatnio przekonali się o tym mieszkańcy, którzy otrzymali mandaty karne w wyniku przeprowadzonej kontroli przez municypalnych.

Nie tylko kierowcy mogą zostać ukarani przez strażnika miejskiego. Ostatnio przekonali się o tym mieszkańcy, którzy otrzymali mandaty karne w wyniku przeprowadzonej kontroli przez municypalnych.

- Spalanie odpadów komunalnych jest zakazane. Nie wolno palić śmieciami ani w piecach, ani w ogniskach rozpalanych na posesjach – przypomina rzeczniczka municypalnych, Jolanta Głowacka.

W miniony piątek strażnicy wręczyli dwa mandaty karne osobom, które potraktowały śmieci jak opał nadający do pieca. - W jednym przypadku w piecu dopalał się plastik, w drugim przypadku spalany był prawdopodobnie zużyty olej samochodowy – dopowiada rzeczniczka.

Obecnie uprawnienia do kontroli ochrony środowiska w zakresie gospodarowania odpadami posiada 33 strażników miejskich. W ramach udzielonego upoważnienia kontrolujący jest uprawniony do:

- wstępu przez całą dobę, także wraz z rzeczoznawcami i niezbędnym sprzętem, na teren nieruchomości obiektu lub ich części, na których prowadzona jest działalność gospodarcza, a w godzinach od 6.00 – 22.00 także na pozostały teren,

- przeprowadzenia czynności kontrolnych i żądania pisemnych lub ustnych informacji oraz wzywania i przesłuchiwania osób w zakresie niezbędnym do ustalenia stanu faktycznego;

- żądania okazania dokumentów i udostępnienia wszelkich danych mający związek z problematyką kontroli.

Z czynności kontrolnych zostaje sporządzony protokół, którego jeden egzemplarz doręcza kierownikowi kontrolowanego podmiotu lub kontrolowanej osobie fizycznej. Zgodnie z kodeksem karnym „kto osobie uprawnionej do przeprowadzenia kontroli w zakresie ochrony środowiska lub osobie przybranej jej do pomocy udaremnia lub utrudnia wykonanie czynności służbowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Kontrole pieców prowadzone są w domach jednorodzinnych i kamienicach. - Od początku roku funkcjonariusze, jako interwencja własna lub realizacja zgłoszonej interwencji do dyżurnego SM, przeprowadzili 105 kontroli domowych kotłowni pod kątem zakresu stosowania i przestrzegania przepisów o ochronie środowiska – mówi Głowacka. - Za spalanie odpadów w 2017 roku strażnicy miejscy zastosowali postępowanie mandatowe w stosunków do sprawców wykroczenia w 11 przypadkach. Strażnicy miejscy wzywani byli już do interwencji, gdzie z komina leciał ciemny, duszący dym, jednak po wejściu do kotłowni okazywało się, że właściciel posesji palił węglem lub miałem węglowym w piecu, który jest do tego przystosowany. Niestety, tak często w pewnych sytuacjach, w pewnej fazie spalania wypalany węgiel, miał węglowy czy brykiet emitują gęsty, ciemny gryzący dym, który jest uciążliwy dla otoczenia. Wystarczy, że opał jest wilgotny albo niekoniecznie panują danego dnia warunki atmosferyczne, by dym stał się bardziej dokuczliwy dla sąsiadów..

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE