Reklama

Ta noc do innych ma być niepodobna

Opublikowano:
Autor:

Ta noc do innych ma być niepodobna - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Muzyka z lat 20.-30. XX wieku, sesje fotograficzne w stylu retro, degustacja kawy po żydowsku, seanse filmowe i fluorescencyjne farby – to tylko niektóre atrakcje tegorocznej Nocy Muzeów w Płocku.

Muzyka z lat 20.-30. XX wieku, sesje fotograficzne w stylu retro, degustacja kawy po żydowsku, seanse filmowe i fluorescencyjne farby – to tylko niektóre atrakcje tegorocznej Nocy Muzeów w Płocku.

Pierwsza Noc Muzeów, która obyła się w Berlinie w 1997 roku, okazała się tak wielkim sukcesem, że bardzo szybko śladem stolicy Niemiec poszły inne miasta Starego Kontynentu, a patronem wydarzenia stała się Rada Europy. Obecnie Noc Muzeów gości w 120 największych miastach świata.

W tym gronie jest również Płock. Rok temu Muzeum Mazowieckie zorganizowało laserowy pokaz w secesyjnej kamienicy przy ulicy Tumskiej w Płocku, a na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie przygotowało wystawę rzeźb Bolesława Biegasa.

Podczas tegorocznej edycji Nocy Muzeów, która rozpocznie się w sobotę 18 maja o 18, a skończy w niedzielną noc, będzie można wybrać się do Muzeum Mazowieckiego, Muzeum Żydów Mazowieckich, Płockiej Galerii Sztuki lub Novego Kina Przedwiośnie.

W siedzibie Muzeum Mazowieckiego przy Tumskiej 8 o 21 i o 23 będzie można posłuchać muzyki z lat 20.-30. ubiegłego wieku w wykonaniu kwartetu smyczkowego Płockiej Orkiestry Symfonicznej. W tym samym miejscu przewidywane są sesje fotograficzne w stylu retro. W Muzeum Żydów Mazowieckich serwowana będzie kawa po żydowsku.

Nove Kino Przedwiośnie zaprasza na trzy filmy kojarzące się do art deco. O 18 będzie można obejrzeć „Lata dwudzieste, lata trzydzieste“ czyli muzyczna komedia z sensacyjną akcją, która toczy się w środowisku kabaretów i teatrzykówmiędzywojennej Warszawy.

O 20 wyświetlony będzie obraz „Miłość Ci wszystko wybaczy“ czyli filmowa opowieść o Hance Ordonównie, gwieździe kabaretów przedwojennej Polski. Chociaż główna część akcji rozgrywa się w 1942 roku na Bliskim Wschodzie, gdzie Ordonka prowadziła przytułek dla bezdomnych polskich dzieci, jednak w licznych reminiscencjach pojawiają się kolejne etapy jej kariery.

Ostatni z polskich filmów „w stylu art deco“, które będzie można zobaczyć w Przedwiośniu podczas Nocy Muzeów, to „Hallo Szpicbródka czyli ostatní występ króla kasiarzy“ będący historią podupadająego teatrzyku rewiowego wyciągniętego z kłopotów przez niejakiego Freda Kampinosa. Sens rozpocznie się o 22. Bilet na każdy z tych filmów kosztuje jedyne pięć złotych.

W programie jest również nocny pokaz filmów „Wielki Gatsby“ oraz „Przelotni kochankowie“ (bilety na te tytuły według cennika).

Płocka Galeria Sztuki podczas Nocy Muzeów swe podwoje dla chętnych otwiera o 18 i będzie czynna do 22. W tym czasie wszyscy chętni będą mogli zwiedzić wystawę „Oddech Obrazu” Mirosława Rogali.

Najciekawiej powinno być jednak między 20 a 21, kiedy planowane są działania artystyczne z farbami fluorescencyjnymi w roli głównej. Każdy chętby będzie mógł spróbować swoich sił w street arcie, czyli coraz popularniejszej dziedzinie sztuki ulicznej. Na dziedzińcu PGS uczestnicy niecodziennego projektu stworzą kolorowy wizerunek miasta.

Aby powstał barwny Płock, tym razem wystarczą tylko wyobraźnia i… farby fluorescencyjne, które wypełnią wcześniej przygotowane kontury. Inspiracją mogą stać się prace Mirosława Rogali, w których każda rzecz postrzegana jest na nowo.

Swe podwoje dla wszystkich chętnych od 18 do 1 otwiera również płockie Muzeum Diecezjalne, gdzie dostępne będą wszystkie ekspozycje. Po raz pierwszy na udział w Nocy Muzeów zdecydował się również Urząd Miasta, decydując się na otwarcie podwoi Ratusza od 18 do 1.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE