Reklama

Szykują się duże zmiany na ul. Sienkiewicza [WIZUALIZACJE]

Opublikowano:
Autor:

Szykują się duże zmiany na ul. Sienkiewicza [WIZUALIZACJE] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Miejska spółka MTBS zajmuje się realizację pierzei przy ul. Sienkiewicza od numeru 40 – tu już mogą odhaczyć zadanie jako zrealizowane w tym roku – po numer 48. – Zadanie, wbrew pozorom jest potężne. Po zakończeniu przebudowy ul. Sienkiewicza będzie wyglądała zupełnie inaczej – zapewnia prezes MTBS, Mirosław Kłobukowski.

Miejskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego zajmuje się realizacją pierzei przy ul. Sienkiewicza od numeru 40 – tu już mogą odhaczyć zadanie jako zrealizowane w tym roku – po numer 48. – Zadanie, wbrew pozorom, jest potężne. Po zakończeniu przebudowy ul. Sienkiewicza będzie wyglądała zupełnie inaczej – zapewnia prezes Mirosław Kłobukowski.

Spółka odpowiada za kilka inwestycji, w tym za budowę bloku przy Kleeberga, który powinien być gotowy w 2021 r. W środku będzie 65 mieszkań, a także – przypomnijmy – kilkupokojowy rodzinny dom dziecka. Prezes śmieje się, że nowy blok stanie się „prawie lustrzanym odbiciem” pierwszego bloku przy Kleeberga 1.

[ZT]23413[/ZT]

[ZT]21920[/ZT]

Trwa również budowa bloku przy ul. Kaczmarskiego. To kolejna inwestycja MTBS. W czerwcu 2020 r. lokatorzy mają dostać klucze do 28 nowych lokali. Do tego 7 niedużych lokali użytkowych o powierzchniach od 20 do 32 metrów kwadratowych. Niedługo rozpocznie się szukanie najemców.

Przypomnijmy jednocześnie, że w tym roku inna miejska spółka - MZGM TBS - oddała kompletnie odmienioną kamienicę przy ul. Sienkiewicza 38. Po sąsiedzku planują kamienicę i odbudowę oficyny. To kolejne mieszkania w centrum miasta. W środku otaczającej zabudowy powstanie niewielki plac zabaw. Pokazywaliśmy niedawno wizualizacje. Za realizację odpowiada firma Repro.

[ZT]23703[/ZT]

Mirosław Kłobukowski, prezes MTBS, pokazuje wstępne wizualizacje kamienicy przy ul. Sienkiewicza 44, a raczej możliwości, ponieważ trwają przymiarki ku której wersji się skłonić, z ceglanymi detalami bądź bez nich, przy jakiej kolorystyce elewacji. Tak czy inaczej obecny budynek ze spadzistym dachem przy skrzyżowaniu ul. Sienkiewicza z ul. Kaczmarskiego odejdzie do przeszłości na rzecz nowej kamienicy. W obecnym miejscu powstanie nowy budynek według projektu Pracowni Architektonicznej Abrys. Powierzchnia użytkowa miałaby wynieść 740 metrów kwadratowych. Na trzech kondygnacjach znajdzie się 14 mieszkań o powierzchni od 32 do 63 metrów kwadratowych.

– Po zakończeniu tej inwestycji przystąpimy do realizacji pełnej zabudowy przy Sienkiewicza 46. W przyszłym roku początek projektowania – planuje Kłobukowski, co oznacza możliwe oddanie budynku zapewne w 2023 r. Czy wizualnie będzie podobny do 44? Raczej nie. Poszczególne elementy pierzei mają się od siebie różnić. – Takie jest w tej chwili zalecenie pani konserwator. Chodzi przecież o centrum miasta. Dokładamy wysiłku, aby to ładnie wyglądało, a przy tym by północna pierzeja ul. Sienkiewicza nie przypominała pociągu z jednakowymi wagonami.

O ile w przypadku kamienicy przy Sienkiewicza 44 jest pewna przestrzeń do dyskusji odnośnie wyglądu przyszłej zabudowy, tak już wiadomo, że zgoła inaczej przedstawia się sprawa kamienicy przy Sienkiewicza 48. – Miejska konserwator zabytków Ewa Dobek wyraziła się jasno „nie wolno ruszyć czterdziestki ósemki”. Ma zachować swój charakter, ponieważ znajduje się w rejestrze zabytków – dopowiada Kłobukowski. Obecnie zbliża się ku końcowi sporządzanie kwerendy z opisaną historią kamienicy. Prezes już podczas oddawania mieszkań w kamienicy przy Sienkiewicza 40, tę z numerem 48 do przyszłej realizacji nazywał „perłą w koronie” swojej pracy zawodowej.

A co z kosztami? Zdaniem prezesa będą mniejsze niż kamienicy przy ul. Sienkiewicza 38, której realizacja trwała o wiele dłużej niż początkowo zakładano (wydano niemal 12 mln zł, przy czym połowa tej kwoty to bezzwrotna pożyczka z Banku Gospodarstwa Krajowego). W międzyczasie zawaliła się jedna z oficyn, która zresztą wkrótce zostanie odbudowana. W każdym razie kamienica pięknie się prezentuje, w środku - dzięki staraniom MZGM-TBS - widać dbałość o detale. Z nowych mieszkań cieszyły się osoby, które skorzystały z programu „Mieszkania na start”, podobnie było później w przypadku kamienicy przy Sienkiewicza 40, gdzie kolejne nowe mieszkania oddała spółka MTBS, jako następną cegiełkę do realizacji większego planu: dobrze wyglądającej pierzei zamiast budynków z dyktami zamiast okien.

Spółka MTBS będzie starała się o pozyskanie bezzwrotnego dofinansowania z Banku Gospodarstwa Krajowego (co pozwoliłoby pokryć połowę kosztów). Czy w sytuacji, kiedy miasto rozpocznie budowę stadionu za ponad 166 mln zł, uprzedza się o możliwych przesunięciach różnych inwestycji na kolejne lata, można być spokojnym, że miasto zapewni resztę środków na realizację kamienicy? Bez pieniędzy od miasta doszłoby do zatrzymania procesu rewitalizacji. Na razie jednak nie ma takiego problemu. Tym bardziej, że trwa stopniowa realizacja Płockiego Programu Rewitalizacji zakrojonego do 2030 r. (z podsumowaniem w 2031 r.) A gdyby jednak pojawił się taki problem... – Wówczas będziemy myśleli nad wariantem B – zaznacza prezes. To kredyt.

Wspomniane kamienice spółka otrzymała aportem kilka lat temu, w środku mieszkali wówczas jeszcze lokatorzy (tych już nie ma). Czy kolejnymi zostaną młodzi ludzie w ramach programu „Mieszkania na start”? – Wszyscy mówią „budujemy mieszkania na start” Otóż nie. Jako spółka budujemy mieszkania dla miasta na wynajem, nie na start – podkreśla Kłobukowski. – O przeznaczeniu mieszkań, czy to w trakcie realizacji, czy już po, decyduje prezydent miasta w formie zarządzenia.

Kiedy będzie możliwe zakończenie prac przez MTBS? Za około 4 lata, czyli być może przed następnymi wyborami samorządowymi. Prezes tłumaczy, że nie przestawia kolejności realizacji. – Wystarczy spojrzeć na tryb inwestycyjny. W przyszłym roku chcemy oddać Kaczmarskiego. Trwa projektowanie kamienicy przy Sienkiewicza 44, rozpoczęcie realizacji przewidujemy w pierwszym półroczu 2020 r. A cykl realizacji takiego budynku wynosi od roku do półtora roku, czyli oddamy go w 2021 lub 2022 r. – zaznacza. – Dalej mamy 46, już także pracujemy nad przygotowaniem 48. Oby się wszystko udało. Jeśli tak się stanie, będzie to wówczas bardzo szybka i sprawna realizacja całej pierzei.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE