Reklama

Szyby znów potłuczone. Co z monitoringiem? Pyta czytelnik

Opublikowano:
Autor:

Szyby znów potłuczone. Co z monitoringiem? Pyta czytelnik - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Na wandalizm w centrum miasta uskarża się nasz czytelnik. - Zamontowano monitoring i niestety dwie szyby znów potłuczone. Czy ktoś to zarejestrował? A może ktoś spał? - kpi. Krytycznie odnosi się do ustawienia kamer. - Niektóre zamontowano w tym samym miejscu, co stare, w dodatku dwie kamery są skierowane w ten sam punkt.

Na wandalizm w centrum miasta uskarża się nasz czytelnik. - Zamontowano monitoring i niestety dwie szyby znów potłuczone. Czy ktoś to zarejestrował? A może ktoś spał? - kpi. Krytycznie odnosi się do ustawienia kamer. - Niektóre zamontowano w tym samym miejscu, co stare, w dodatku dwie kamery są skierowane w ten sam punkt.

Chodzi o okolice Placu Książęcego i sam plac. Były już przecież przypadki dewastowania pomnika, uszkodzonych lunet, gryzmołów, potłuczonych szyb. Miało być bezpieczniej i dla mieszkańców, i dla stanu promenady wraz z placem dzięki zainstalowanemu monitoringowi. Tymczasem nawet pomimo kamer, mienie publiczne nadal nie jest bezpieczne. Dwie szyby w barierkach potłuczone (były już potłuczone w lipcu przed Audioriver), zresztą nie pierwszy raz. Niestety wymiana nie jest taka prosta.

- Zlecono już Zakładowi Usług Miejskich MUNISERWIS wymianę dwóch szyb w barierkach ochronnych na promenadzie przy Placu Książęcym, do których uszkodzenia doszło w ostatnim czasie – mówi nam Marta Komorkowska z zespołu współpracy z mediami w płockim Ratuszu. - Jednak ze względu na skomplikowany proces produkcji szkła, jego szczególne parametry, ponieważ chodzi o szkło klejone, hartowane, samoczyszczące, producent nie jest w stanie wykonać szyb w krótkim czasie.

Koszt wymiany pojedynczej szyby zależy od jej wymiaru. Cena za metr kwadratowy szyby z montażem kosztuje około 785 zł. Średni wymiar jednej to około trzy metry kwadratowe, co daje koszt około 2 tys. 355 zł. A tu do wymiany są dwie szyby.

Ale co z kamerami? W ratuszowym wydziale zarządzania kryzysowego tłumaczą, że kamery tak usytuowano, aby swoim zasięgiem obejmowały rejony miasta wskazane m.in. przez służby odpowiedzialne za ochronę bezpieczeństwa w mieście, a więc przez policję i municypalnych. W Ratuszu tłumaczą: - Przy Placu Książęcym usytuowana jest jedna aktywna kamera, która swym zasięgiem obejmuje konkretny rejon. Kamery monitoringu są obrotowe, czyli mają cykl obrotu dookoła własnej osi. W konkretnym czasie obserwują wybrane miejsce, następnie automatyczne wykonują obrót i obserwują inny fragment, chyba że operator monitoringu zdecyduje inaczej i skieruje oko kamery tam, gdzie jest taka konieczność.

Dodają też, że w rejonie skarpy są umieszczone inne kamery. - Operatorzy monitoringu w przeszłości wielokrotnie ujawniali uszkodzone lunety czy wybite szyby. Sprawy były zgłaszane do odpowiedniej komórki Urzędu Miasta Płocka.

Ratusz odpowiada, że od 2015 roku do chwili obecnej pracownicy monitoringu Urzędu Miasta Płocka ujawnili łącznie dziesięć przypadków uszkodzeń lunet bądź wybitych szyb na Wzgórzu Tumskim. W międzyczasie skontaktowaliśmy się z rzecznikiem płockiej policji, Krzysztofem Piaskiem. On z kolei przyznaje, że nie kojarzy zgłoszonych ostatnio spraw, które dotyczyłyby uszkodzeń na promenadzie i na placu. Wcześniej, owszem, jak w przypadku dewastacji dwóch lunet (sprawcą okazał się 17-letni płocczanin) czy chociażby pomazanego pomnika ks. Bolesława Krzywoustego (markerem pomazali go wspólnie 13-latek i 12-latek, usuniecie gryzmołów kosztowało 2,2 tys. zł, w dodatku ten sam 13-latek księcia postanowił mianować na króla, wydrapując taki napis na pomniku - usunięcie szkód kosztowało 1,5 tys. zł).

Rok temu Ratusz zapewniał o dołożeniu kamery po kolejnym chuligańskim wybryku. 

[ZT]12835[/ZT]

- Sprawcy tego typu wykroczeń są trudni do zidentyfikowania, szczególnie jeśli monitoring miejski nie zarejestrował zdarzenia - dopowiada Konrad Kozłowski z zespołu współpracy z mediami w Ratuszu. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE