Diagnostyka chorób zakaźnych na Winiarach znacząco przyspieszy. Lada dzień do szpitala dojedzie aparatura, która pozwoli wykonywać testy m.in. na obecność koronawirusa.
Dane liczbowe:
- 12 pacjentów na oddziale zakaźnym,
- w tym 5 z potwierdzonym COVID-19,
- 0 na oddziale intensywnej terapii,
- 144 pacjentów zgłosiło się do szpitalnego oddziału ratunkowego ostatniej doby,
- z czego 51 przyjęto do szpitala.
Pobrania:
- 30 pobrań ostatniej doby,
- 2087 pobrań od początku pandemii.
W ciągu ostatnich 24 godzin liczba pacjentów z potwierdzonym COVID-19 na oddziale zakaźnym zmniejszyła się. Jeden z pacjentów otrzymał drugi z rzędu negatywny wynik i został uznany za ozdrowieńca, a stan zdrowia innego pozwalał na powrót do domu i izolację.
Na przełomie sierpnia i września, na Winiary ma dotrzeć, zamówiona jeszcze wiosną, aparatura pozwalająca na wykonywani testów m.in. na grypę czy COVID-19. Znacząco przyspieszy to diagnostykę, bo do tej pory szpital wymazy były wysyłane do Warszawy.
- Będziemy znali wyniki w kilka godzin - opisuje Stanisław Kwiatkowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku.
Zbliża się jesień, a wraz z nią inne choroby, dające objawy podobne do COVID-19 - od zwykłego przeziębienia, aż po grypę. Ministerstwo zdrowia przygotowało strategię, a jednym z jej założeń jest zwiększenie uprawnień lekarzy rodzinni - mieliby oni uzyskać możliwość kierowania pacjentów na testy na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2.
Czy aparatura w szpitalu mogłaby być wykorzystywana także przez lekarzy rodzinnych z Płocka? Jak mówi dyrektor, ktoś musiałby za to zapłacić, a poza tym aparatura będzie miała swoje ograniczenia techniczne.
- W regionie jest pewnie koło 100 lekarzy rodzinnych. Gdyby każdy z nich skierował chociaż jednego pacjenta na test, to nie wiem czy dalibyśmy radę - mówi dyrektor. - Moim zdaniem w Płocku powinien być punkt pobrań. Ludzie powinni podchodzić czy podjeżdżać i mieć pobrany wymaz. Niekoniecznie w szpitalu, a wręcz nie powinien być w szpitalu. Mamy nawet takie miejsce w odosobnieniu. Wystarczy postawić kontener, podłączyć media, ale musi być na to zgoda. Z tego co wiem na całym świecie nie ma powszechności robienia testów.
Ile testów będzie w stanie wykonać aparatura? W szpitalu jeszcze nie wiedzą, w jakim trybie będzie pracował - całodobowo czy np. do 18:00. Szacunki zakładają jednak, że na potrzeby placówki w zupełności wystarczy.