reklama
reklama

Szokująca prognoza demograficzna. Za 30 lat Płock skurczy się o kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Szokująca prognoza demograficzna. Za 30 lat Płock skurczy się o kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościJeśli trend się nie odwróci, a nic na to nie wskazuje, Płock do 2060 roku skurczy się do 75,7 tys. mieszkańców. Taką prognozę przedstawił Urząd Statystyczny w Warszawie, który przeprowadził pogłębioną analizę z okazji 25 lat istnienia województwa mazowieckiego.
reklama

Województwo mazowieckie zostało powołane w wyniku reformy administracyjnej w 1999 roku. W jego skład weszła Warszawa, a także 4 miasta na prawach powiatu:

  • Płock,
  • Radom,
  • Ostrołęka,
  • Siedlce. 
Jak zmienił się Płock przez ostatnich 25 lat? Są wskaźniki, które mogą cieszyć - mamy więcej lekarzy w przeliczeniu na 1000 mieszkańców niż w 1999 roku (36 do 55), jest więcej pielęgniarek i położnych, poprawiło się bezpieczeństwo, (w ostatnien dekadzie wskaźnik przestępstw spadł z 28 do 20), poprawiła się dostępność mieszkań, mamy rekordrowo niskie bezrobocie - w 1999 roku Płock startował z poziomu blisko 21% bezrobotnych, teraz ma niewiele ponad 5%. Coraz lepiej zarabiamy, średnio 9,1 tys. zł brutto, mamy coraz więcej samochodów i kilometrów dróg rowerowych. 

reklama

Są jednak aspekty, które powinny zapalać czerwoną lampkę.

Płock skurczy się niemal o połowę

Smutną prognozę przedstawili dziś przedstawiciele Urzędu Statystycznego w Warszawie. Jeszcze w 1999 roku w Płocku mieszkało 128,7 tys. osób. Pod koniec 2023 roku płocczan było 111,2 tys., ale to jeszcze nic w porównaniu z tym, co czeka miasto za 30 lat. Prognoza urzędników wskazuje, że w 2060 roku miasto skurczy się do 75,7 tys. mieszkańców - to o 41% mniej niż w 1999 roku. W 2030 roku ma nas być 105 tys., w 2040 roku już 95,5 tys. Ludzi nie przybędzie w ościennych gminach - bogatsi płocczanie wyprowadają się dziś do Słupna lub Starej Białej.

- Płock stracił 17 tys. mieszkańców 25 lat. Strefa wokół miasta zyskała tylko ok. 4,5 tys. Ubytek z ekosystemu jest widoczny - mówił Tomasz Zegar, zastępca dyrektora US w Warszawie. 

reklama

Już dziś Płock jest statystycznie najstarszym miastem na prawach powiatu w województwie - w 2005 roku średnio płocczanin miał 37 lat, dziś ma ponad 45. To oczywiście nie jest tylko problem Płocka, bardzo zbliżone liczby notują Radom czy Ostrołęka. Nieco bardziej opierają się Siedlce, co można tłumaczyć bliskością i dobrą komunikacją z Warszawą.

Jeszcze 20 lat temu w Płocku było blisko 31 tys. osób w wieku przedprodukcyjnym, 85 tys. w wieku produkcyjnym i 14,5 tys. emerytów. Dziś młodych osób jest niespełna 19 tys., osób pracujących są 63 tys., a liczba osób w wieku poprodukcyjnym to prawie 30 tys. 

To potężne wyzwanie z perspektywy miasta - jak planować infrastrukturę, rynek pracy, skąd czerpać dochody podatkowe. Nie tylko starzejemy się, ale też żyjemy coraz dłużej. 

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama