Reklama

Szkoły zamknięte. Rodzice otrzymają specjalny zasiłek opiekuńczy

Opublikowano:
Autor:

Szkoły zamknięte. Rodzice otrzymają specjalny zasiłek opiekuńczy - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Niemal wszystkie placówki oświatowe w Polsce od poniedziałku będą zamknięte. Rząd zaleca, żeby dzieci zostały w domu pod opieką rodziców. Opiekunowie dzieci, które nie skończyły 8 lat, otrzymają specjalny zasiłek.

Niemal wszystkie placówki oświatowe w Polsce od poniedziałku będą zamknięte. Rząd zaleca, żeby dzieci zostały w domu pod opieką rodziców. Opiekunowie dzieci, które nie skończyły 8 lat, otrzymają specjalny zasiłek. 

Przynajmniej przez dwa tygodnie, do 27 marca, zamknięte będą praktycznie wszystkie żłobki, przedszkola, szkoły podstawowe i średnie. Jeszcze w czwartek i piątek (12 i 13 marca) placówki będą czynne, ale zajęcia nie będą prowadzone. To okres przejściowy, ze względu na trudności w zorganizowaniu opieki z dnia na dzień. Rząd zaleca jednak, żeby kto może, nie pomysał dzieci do szkół już od czwartku 12 marca. Od poniedziałku 16 marca nie będzie to w ogóle możliwe. 

Rodzice, którzy natenczas będą musieli zwolnić się z pracy, otrzymają specjalny zasiłek opiekuńczy. Należy złożyć odpwoiednie oświadczenie u pracodawcy. 

- Dodatkowy, 14-dniowy zasiłek opiekuńczy, który funkcjonuje równolegle z obowiązującymi instrumentami, wprowadziła specustawa ws.szczególnych rozwiązań związanych z koronawirusem. Jeżeli więc w związku ze zwalczaniem zakażenia i rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej nastąpiło zamknięcie żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, to jeden z rodziców może zostać w domu i zająć się dziećmi, które mają mniej niż 8 lat - mówi Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

Aby uzyskać  dodatkowy zasiłek opiekuńczy wystarczy złożyć u  swojego pracodawcy „Oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do 8 lat w związku z zamknięciem z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły”. Osoby prowadzące działalność gospodarczą druk składają w siedzibie ZUS. 

Zasiłek opiekuńczy wynosi 80 proc. wynagrodzenia i  przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym. Nie ma tutaj znaczenia, czy ubezpieczenie jest obowiązkowe jak w przypadku umowy o pracę, czy też dobrowolne jak dla prowadzących działalność gospodarczą lub pracujących na podstawie umowy zlecenie. Zasiłek przysługuje na równi matce jak i ojcu dziecka i jest wypłacany temu z rodziców, który wystąpi o jego otrzymanie. 

Dodatkowy   zasiłek   opiekuńczy   nie   wlicza   się   do   limitu   60   dni   pobierania   zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym. Przysługuje on łącznie obojgu rodzicom w wymiarze do 14 dni, niezależnie od liczby dzieci wymagających opieki w związku z zamknięciem placówki z powodu wirusa.

Druk dostępny na stronie głównej ZUS. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE