Reklama

Szkoły zamknięte do 24 maja. Zasiłek opiekuńczny dla rodziców przedłużony

Opublikowano:
Autor:

Szkoły zamknięte do 24 maja. Zasiłek opiekuńczny dla rodziców przedłużony - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Placówki oświatowe będą zamknięte przynajmniej do 24 maja. Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że rodzice mogą starać się o przedłużenie zasiłku opiekuńczego - na razie do 3 maja.

Placówki oświatowe będą zamknięte przynajmniej do 24 maja. Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że rodzice mogą starać się o przedłużenie zasiłku opiekuńczego - na razie do 3 maja. 

Zasiłek opiekuńczy to 80 proc. wynagrodzenia i przysługuje osobom, które opłacają składkę chorobową. Otrzymają go rodzice dzieci do lat 8. Zasiłek przysługuje na równi matce jak i ojcu dziecka i jest wypłacany temu z rodziców, który wystąpi o jego otrzymanie.

- Aby uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy wystarczy złożyć u swojego pracodawcy „Oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do 8 lat w związku z zamknięciem z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły”. Osoby nprowadzące działalność gospodarczą powinny przekazać je natomiast do placówki ZUS. Druk jest dostępny na www.zus.pl - mówi Piotr Olewiński, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego.

Jak dodaje rzecznik, zasiłek przysługuje również rodzicom dzieci niepełnosprawnych. Ubezpieczeni rodzice mają do niego prawo, gdy:

  • dziecko jest w wieku do 16 lat i ma orzeczenie o niepełnosprawności,
  • dziecko jest w wieku do 18 lat i ma orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
  • dziecko ma orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

- Przepisy przyznają także prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu koronawirusa placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna - kończy Olewiński. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE