Reklama

Szkoła w Sikorzu. Poraził ich prąd i są... zadowoleni!

Opublikowano:
Autor:

Szkoła w Sikorzu. Poraził ich prąd i są... zadowoleni! - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sikorzu w powiecie płockim na dwa dni zawitała ekipa Naukobusa z Centrum Nauki Kopernik w Toruniu. Wystawę, składającą się z około 20 eksponatów, przeznaczonych do samodzielnego eksperymentowania, odwiedziła młodzież ze szkół z terenu gmin Brudzeń Duży i Stara Biała.

Do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sikorzu w powiecie płockim na dwa dni zawitała ekipa Naukobusa z Centrum Nauki Kopernik w Toruniu. Wystawę, składającą się z około 20 eksponatów, przeznaczonych do samodzielnego eksperymentowania, odwiedziła młodzież ze szkół z terenu gmin Brudzeń Duży i Stara Biała. 

Przy organizacji tego cennego, edukacyjnego spotkania pomagała poseł PiS Anna Cicholska. W ramach projektu Nauka dla Ciebie, realizowanego przez Centrum Nauki Kopernik wraz z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, edukatorzy docierają do miejsc, w których nieczęsto poznaje się prawa nauki przez samodzielne eksperymentowanie. W tym roku w planie są zajęcie w 100 miejscowościach. Chodzi o uczenie przez eksperymentowanie.

- Jeździmy do miejscowości do 130 tys. mieszkańców - mówi Piotr Kucharski z Naukobusa. - Samodzielne eksperymentowanie to doskonała metoda poznawania świata, a edukatorzy objaśniają działanie eksponatów i pomagają zrozumieć prezentowane zjawiska z dziedziny fizyki, logiki, biologii i matematyki. Nauka potrafi być fascynująca i ciekawa. Na przykład kula plazmowa pozwala zrozumieć, jak działa elektryczność, a uczniowie mogą się wzajemnie razić prądem, a raczej parzyć, to nie jest niebezpieczne. 

W hali szkoły w Sikorzu siedząc na wirującym krześle można doświadczyć, jak w praktyce działa teoria zachowania momentu pędu, trójwymiarowy model ludzkiego ciała uczy tego, jak jesteśmy zbudowani, a łamigłówki to znakomity trening dla mózgu. Uczniowie otrzymali także „Poradnik młodego naukowca” z doświadczeniami, które mogą przeprowadzić w domu.

- Starszy człowiek? Mówi się, że traci słuch. To nieprawda, po prostu zawęża się zakres słyszenia - dodaje Piotr Kucharski.

Zdecydowana większość młodych osób, które skorzystały z oferty Centrum Nauki Kopernik, była bardzo zadowolona z oferty.

- Oglądałem większość rzeczy, najbardziej podobała mi się kula plazmowa, która budzi napięcie elektryczne i kopie prądem. Fajne sa też okulary, które pozwalają zrozumieć jak zachowuje się osoba, która jest pod wpływem alkoholu -  mówi Mateusz Karaszewski z SP z Maszewa Dużego koło Płocka.

Ewa Krzesicka z tej samej szkoły zwróciła uwagę na inne rzeczy. 

- Najbardziej podobało mi się, jak zostałyśmy związane sznurkiem z koleżanką i musiałyśmy pomyśleć, jak się rozwiązać, to wymagało sporej kombinacji, ale udało się - mówiła Ewa.

Dominika Lubasińska, także z SP w Maszewie Dużym, opowiadała nam o ćwiczeniu na koncentrację.

- Najbardziej podobało mi się stanowisko, gdzie czytałam tekst w specyficznych słuchawkach, gdzie słyszymy wszystko z opóźnieniem, to trudne do powtórzenia, nawet trochę się jąkamy - mówiła Dominika. 

Jej koleżanka Kinga Mikołajewska podkreślała, że fajnym doświadczeniem była zabawa kulą plazmową i prądem elektrycznym.

- Prąd było czuć, ale przeżyłam - śmiała się Kinga. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE