Reklama

Szkoła pokazuje wystawę dla europosłów

Opublikowano:
Autor:

Szkoła pokazuje wystawę dla europosłów - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Do 28 kwietnia w Szkołach Katolickich w Sikorzu można oglądać wystawę o polskiej demokracji, tę samą, którą oglądali kilka lat temu europosłowie. Podczas finisażu wystawy gościem w Sikorzu będzie szef działu edukacyjnego Muzeum Powstania Warszawskiego.

Do 28 kwietnia w Szkołach Katolickich w Sikorzu można oglądać wystawę o polskiej demokracji, tę samą, którą oglądali kilka lat temu europosłowie. Podczas finisażu wystawy gościem w Sikorzu będzie szef działu edukacyjnego Muzeum Powstania Warszawskiego.

„Tradycje polskiego parlamentaryzmu” - taki tytuł nosi ekspozycja przygotowana przez Ewę Tomaszewską w 2009 r. dla Parlamentu Europejskiego.

- Autorka przygotowała wystawę z myślą o zagranicznym odbiorcy, ale jest ona bardzo wartościowa także dla nas, Polaków – podkreśla Jan Engelgard, kierownik Działu Historii Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Trzydzieści kolorowych plansz można do 28 kwietnia oglądać w Szkołach Katolickich w Sikorzu. Na zakończenie wystawy zaplanowano spotkanie z dr. Karolem Mazurem, kierownikiem działu edukacyjnego w Muzeum  Powstania Warszawskiego, który opowie o tradycjach politycznych dawnej Polski – od XV po XVIII wiek.

- Wystawa pokazuje dorobek Polski w kształtowaniu się demokracji w Europie - mówi Karol Mazur. - W dobie integracji europejskiej warto pamiętać, że Polska ma głębsze tradycje parlamentarne niż niejeden kraj.

Ekspozycję tworzy 30 plansz ilustrujących historię polskiego parlamentaryzmu - od pierwszych przywilejów szlacheckich, nadanych przez Kazimierza Wielkiego i Władysława Jagiełłę, przez konstytucję sejmu walnego z 1505 r., kończącą m.in. proces powstawania dwuizbowego parlamentu, unię lubelskiej z 1569 r., która połączyła Polskę i Litwę oraz konfederację warszawską gwarantującą tolerancję religijną na ziemiach Rzeczpospolitej podpisaną przez Zygmunta Augusta, aż po pierwszą w Europie konstytucję – Konstytucję 3 Maja.

- Na finisaż organizatorzy i kurator wystawy zapraszają miłośników historii, młodzież i każdego, kto chciałby jeszcze lepiej poznać dzieje naszej Ojczyzny - zachęca szkoła.

Finisaż odbędzie się w Sikorzu  28 kwietnia 2015 r. o godz. 12.00.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE