Kilka godzin trwała uroczysta inauguracja 43.synodu diecezji płockiej. Prace nad nową „konstytucją” Kościoła lokalnego powinny zakończyć się maksymalnie po dwóch latach. W synodalnych komisjach będzie pracowało blisko 250 duchownych i świeckich.
Koronką do Bożego Miłosierdzia i wykładem ks. S. Cegłowskiego na temat Drzwi Płockich zainaugurowano dziś o 15.00 43. w historii diecezji płockiej synod. Po wykładzie procesja wejścia z biskupem płockim na czele przekroczyła przystrojone kwiatami drzwi katedry i rozpoczęła się uroczysta msza św. na rozpoczęcie obchodzonego w Kościele powszechnym Roku Wiary.
W homilii biskup płocki Piotr Libera nawiązał m.in. do szeroko komentowanych bilbordów „Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę”, które niedawno pojawiły się w polskich miastach. - Szkoda, że niektóre osoby marnują swoje pieniądze na nieprawdziwe bilbordy, przecież każdy w coś lub komuś wierzy - zwracał uwagę. - W co wierzą autorzy tych sloganów? W siebie? ludzkość? Partię? Nowego fuhrera, generealissimusa, nicość, pustkę? Księże biskupie - powiecie - nie warto dyskutować z bilbordami. Może i racja. Ale czy to nie jest wyzwanie? Tak jak i wyzwaniem jest fakt, że 70 proc. wiernych naszej diecezji, w większości ludzi młodych do 40. roku życia, nie chodzi do kościoła albo chodzi tylko w święta.
Właśnie potężny kryzys wiary to najważniejsze wyzwanie, z którym musi zmierzyć się współczesny Kościół, również ten lokalny. Do jego przezwyciężania ma też przyczynić się zwołany synod. - Naszym głównym zadaniem jest dziś poszerzanie horyzontów rozumu tak, by wybierał dobro, którego gwarantem jest Bóg, jedyny Dobry - wskazywał biskup i podkreślał, by iść tą drogą nawet wówczas, gdy Kościół nazywany jest tak jak kiedyś ciemnogrodem intelektualnym, a dziś ciemnogrodem moralnym. Wskazywał, powołując się na film "Bitwa pod Wiedniem", który właśnie wchodzi do kin, że dziś tak jak przed wiekami chrześcijańska tożsamość Europy potrzebuje obrony.
Po mszy uroczystości przeniosły się do Opactwa Pobenedyktyńskiego, w którym odbyła się sesja plenarna rozpoczynająca synod. Jego zwołanie podyktowane było ogromnymi zmianami społecznymi i religijnymi, które zaszły w Płocku, a także Polsce i na świecie przez ostatnie dwadzieścia lat - Synod to najlepsza forma współodpowiedzialności wszystkich za wiarę - mówił biskup Libera. - Jego głównym zadaniem będzie rozbudzanie entuzjazmu wiary, starania o wyjście z izolacji rożnych wspólnot, pokonanie antagonizmów, wzmacnianie odwagi bycia Kościołem.
W porównaniu do ostatniego synodu naszej diecezji , który zaczął się w 1987 r. i trwał do czerwca 1991, ten ma być krótszy - jak zapowiada biskup płocki potrwa maksymalnie dwa lata. Ma mieć charakter zarówno prawny, porządkujący sprawy formalne, jak i pastoralny, czyli duszpasterski. Jak wyjaśniał hierarcha, każda z komisji będzie musiała opracować dokument synodalny, w którym opisze sytuację w diecezji w konkretnym zakresie, wskaże trudności i przeszkody i sposoby na ich przezwyciężenie. Trzeba będzie przejrzeć statuty, instrukcje i inne dokumenty, w razie potrzeby poprawić je, uzupełniając je lub usuwając zapisy, które straciły swoją aktualność.
Następnie odczytano list bpa Libery do papieża Benedykta XVII i odpowiedź Watykanu. Biskup podpisał także regulamin synodu, po czym wręczono nominacje do komisji synodalnych. Sesja zakończyła się wspólnym odmówieniem Credo i modlitwą za synod.
W przeprowadzenie synodu są zaangażowani duchowni oraz świeccy. Będą oni pracowali wspólnie w 13 komisjach synodalnych: ds. duszpasterstwa (przewodniczący ks. dr Jarosław Kamiński), ds. małżeństwa i rodziny (przewodniczący ks. prał. Prof. dr hab. Ireneusz Mroczkowski), ds. duchowieństwa i formacji stałej prezbiterów (ks. kan. dr Sławomir Zalewski), ds. kultu Bożego i dyscypliny sakramentów (ks. prał. Dr hab. Daniel Brzeziński), ds. wychowania katolickiego (ks. kan. dr Andrzej Krasiński), ds. nowej ewangelizacji (dr Iwona Zielonka), ds. struktur i instytucji diecezjalnych (ks. kan. dr Tadeusz Kozłowski), ds. budownictwa, sztuki sakralnej i dziedzictwa kulturowego (ks. kan. mgr Stefan Cegłowski), ds. ekonomicznych i zarządzania dobrami doczesnymi Kościoła (ks. kan. mgr Roman Bagiński), ds. działalności charytatywnej Kościoła (ks. mgr Szczepan Bugaj), ds. instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego (o. mgr Grzegorz Filipiuk), ds. Wyższego Seminarium Duchownego i szkolnictwa wyższego (ks. dr Marek Jarosz) oraz ds. dialogu, kultury i mediów (dr Elżbieta Grzybowska)
Łącznie w synodalnych komisjach zasiądzie blisko 250 osób.
W diecezji płockiej od momentu jej powstania, czyli od XI wieku, po lata współczesne zwołano 42 synody diecezjalne. Ostatni rozpoczął się w 1987 r. i obradował przez cztery lata. Obrady uroczyście zakończył w 1991 r. papież Jan Paweł II podczas wizyty w Płocku.
fot. Gość Niedzielny