Reklama

Świątynia przekształcona w meczet. Zabiją dzwony żałobne

Opublikowano:
Autor:

Świątynia przekształcona w meczet. Zabiją dzwony żałobne - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Bazylika została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1985 roku i do 2020 roku funkcjonowała na zasadach muzeum. W piątek 24 lipca po raz pierwszy od 90 odbędą się w niej muzułmańskie modły. Biskup Piotr Libera zaapelował o przyłączenie się do żałoby.

Bazylika została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO  w 1985 roku i do 2020 roku funkcjonowała na zasadach muzeum. W piątek 24 lipca po raz pierwszy od 90 odbędą się w niej muzułmańskie modły. Biskup Piotr Libera zaapelował o przyłączenie się do żałoby.  

Hagia Sophia, czyli bazylika Mądrości Bożej, powstała w 537 roku w Konstantynopolu i przez 900 lat była największym chrześcijańskim obiektem. W 1453 roku, po odbiciu Konstantynopola przez Turków, została przekształcona w meczet. W 1934 roku Hagia Sophia należała do współczesnego świeckiego Państwa Tureckiego i wtedy też na mocy dekretu została przekształcona w muzeum.

Teraz, decyzją tureckiego Najwyższego Sądu Administracyjnego, świątynia ponownie przeobrazi się w meczet. Pierwsze muzułmańskie modły mają się odbyć już dzisiaj.

Sytuacja ta wzbudziła ogromne protesty, gdyż świątynia do XV wieku funkcjonowała jako obiekt kultu chrześcijańskiego, a przemiana była swego rodzaju nicią porozumienia, symbolem łączenia różnych kultur. Teraz ta nić została zerwana. Dla wielu chrześcijan 24 lipca będzie dniem żałoby. 

- Bardzo jest tym zasmucony Papież Franciszek. Biskupi katoliccy i prawosławni w USA ogłosili natomiast 24 lipca ekumenicznym dniem żałoby i modlitwy za Hagia Sophia. Wezwali oni wszystkie Kościoły chrześcijańskie do bicia tego dnia w dzwony na znak żałoby oraz do obniżenia flag do połowy masztów - zaapelował biskup Piotr Libera. 

Biskup Piotr Libera, wystosował apel do kapłanów diecezji płockiej, w którym nawołuje, aby 24 lipca o godzinie 15:00 we wszystkich płockich diecezjach zabiły kościelne dzwony, a kościelne flagi zostały opuszczone do połowy masztów. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE