Reklama

Sufit w kolorze: ekstrawagancja czy wyczucie smaku

Opublikowano:
Autor:

Sufit w kolorze: ekstrawagancja czy wyczucie smaku - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dla jednych kolorowy sufit to oznaka ekstrawagancji i zbytniego odejścia od klasycznych rozwiązań, dla innych to wyczucie smaku i przepis na udane wnętrze. Co warto wiedzieć o wykorzystaniu kolorowego sufitu we wnętrzu? Co zrobić, aby kolorowy sufit wyglądał w pełni profesjonalnie?

Dla jednych kolorowy sufit to oznaka ekstrawagancji i zbytniego odejścia od klasycznych rozwiązań, dla innych to wyczucie smaku i przepis na udane wnętrze. Co warto wiedzieć o wykorzystaniu kolorowego sufitu we wnętrzu? Co zrobić, aby kolorowy sufit wyglądał w pełni profesjonalnie?

Farba do sufitu – matowa, czy z połyskiem?

Pierwszym dylematem jest wybór pomiędzy farbą z połyskiem i farbą matową. Najlepiej jest zdecydować się na farbę matową, jej ogromną zaletę stanowi to, że nie odbija światła, a w konsekwencji nie podkreśla nierówności ścian. Przykładem takiej farby jest Nobiles Latex Mix.

Malowanie sufitu – jasny kolor, czy ciemny kolor?

Farba Nobiles Latex Mix dostępna jest w 360 wariantach kolorystycznych z mieszalnika, co daje bardzo duże możliwości aranżacyjne. Kolor sufitu musi być dopasowany przede wszystkim do charakteru i wystroju danego wnętrza. Jego odcień nie powinien być raczej w tym samym kolorze, na jaki pomalowane są ściany, zwłaszcza jeżeli jest to ciemny kolor ścian. Przykładowo, ściany i sufit pomalowane na ciemny zielony kolor mogą optycznie zmniejszyć powierzchnię danego wnętrza. Może ono także sprawiać wrażenie, że jest niższe niż w rzeczywistości.

Najczęściej efekt taki działa na niekorzyść danego pomieszczenia. Nierzadko jednak jest korzystny w przypadku łazienek, ponieważ zazwyczaj są one nieproporcjonalnie wysokie do ich powierzchni. Ciemniejszy sufit jest w stanie wyrównać te proporcje.

Najlepszą opcją jest malowanie sufitu farbą o kilka tonów jaśniejszą niż ściany danego pomieszczenia. Wówczas sufit nie będzie przytłaczał danego pokoju bądź kuchni. Nie bez znaczenia na optyczne pomniejszenie pomieszczenia, bądź jego powiększenie jest także barwa farby, którą chcemy pomalować sufit. Wnętrze powiększają jasne i ciepłe kolory, zmniejszają je natomiast barwy ciemne i zimne. Unika się też kolorów intensywnych, np. ognistej czerwieni, ponieważ może ona wywoływać uczucie zmęczenia.

Kolor sufitu – co wybrać?

Odcień sufitu powinien współgrać z wystrojem danego wnętrza, z meblami i tekstyliami, które się w nim znajdują. Znakomitym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na kolor przewodni danego wnętrza. Warto wiedzieć, że więcej niż pięć kolorów dominujących w danym pomieszczeniu może wprowadzić zbędny chaos.

W dzisiejszych czasach kolorowy sufit nie stanowi już oznaki ekstrawagancji, gdyż jest to coraz bardziej powszechne rozwiązanie. Warto jednak pamiętać przy decydowaniu się na takie rozwiązanie o tym, aby trzymać się kilku ważnych zasad aranżacji wnętrz.

Więcej porad nt. malowania wnętrz znajdziesz na stronie: https://nobiles.pl/porady/wewnatrz/

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE