Reklama

Stwórzmy razem galerię wielkich płocczan!

Opublikowano:
Autor:

Stwórzmy razem galerię wielkich płocczan! - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Miasto to nie tylko ulice wytyczone według planu. To również ludzie, którzy są jego siłą napędową. Znani, upamiętniani poprzez coroczne wydarzenia, albo płocczanie, ludzie związani z tym miastem, którzy nam w tej dziejowej układance być może umykają. Urodzili się w Płocku, tu mieszkali, uczęszczali do szkoły, tworzyli, a kiedy trzeba było, również walczyli. A także wznosili cegła po cegle obiekty, które znamy, wtopiły się w tkankę miejską i naszą znajomość przestrzeni. Wszyscy ci, którzy naszym zdaniem zasługują na upamiętnienie w galerii wielkich płocczan. Stwórzmy taką galerię razem! Nie dajmy tym ludziom odejść w zapomnienie.

Miasto to nie tylko ulice wytyczone według planu. To również ludzie, którzy są jego siłą napędową. Znani, upamiętniani poprzez coroczne wydarzenia, albo płocczanie, ludzie związani z tym miastem, którzy nam w tej dziejowej układance być może umykają. Urodzili się w Płocku, tu mieszkali, uczęszczali do szkoły, tworzyli, a kiedy trzeba było, również walczyli. A także wznosili cegła po cegle obiekty, które znamy, wtopiły się w tkankę miejską i naszą znajomość przestrzeni. Wszyscy ci, którzy naszym zdaniem zasługują na upamiętnienie w galerii wielkich płocczan. Stwórzmy taką galerię razem! Nie dajmy tym ludziom odejść w zapomnienie.

Budowie nowego skrzydła Muzeum Mazowieckiego przy ul. Kolegialnej przyświecał pomysł, aby zaprezentować sztukę sprzed lat w elegancko zaaranżowanych wnętrzach i niejako zaprosić w podróż wypełnioną ludźmi, którzy tu żyli, kochali, mieli w sobie pasję. Podobnie do innych miast, które chwalą się w przewodnikach, komu przyznano honorowe odznaki za zasługi na ich rzecz, kto tańczył na scenie, tworzył teksty piosenek wpisane na stałe do zasobów kultury, był darczyńcą albo pionierem w swojej dziedzinie, tak i my wykażmy związek z ludźmi, którzy przyczynili się do rozwoju Płocka, rozsławili miasto w kraju i zagranicą oraz tych, którzy wyrośli na Mazowszu płockim, tu rozpoczęli swoją edukację i stąd poszli w świat rozwijać talenty, tworzyć swe dzieła i kariery... Niech ta opowieść o ich życiu stanie się częścią stałej ekspozycji w Muzeum Mazowieckim, które w 2021 r. będzie obchodziło 200-lecie istnienia. Z tej okazji planują otwarcie nowych wystaw muzealnych w gmachu przy ul. Kolegialnej 6.

Izydor Sarna, Stanisław Górnicki, Marcin Kacprzak, Edward Flatau, Ludwik Krzywicki, założycielka mariawityzmu siostra Maria Franciszka Kozłowska, siostra Faustyna Kowalska, Mira Ziemińska-Sygietyńska, Władysław Broniewski, Stefan Themerson, Aleksy Kiriuszyn, Tadeusz Mazowiecki, Wacław Milke... A może jeszcze ktoś inny? To jest ten moment, kiedy możemy sami wskazać, kto powinien znaleźć się w galerii wielkich płocczan. W związku z tym Muzeum Mazowieckie postanowiło połączyć siły z Urzędem Miasta Płocka i z redakcjami lokalnych mediów: z redakcją Portalu Płock, płockim oddziałem Gazety Wyborczej, Tygodnikiem Płockim i radiem Płock FM. Wspólnie zapraszamy do wzięcia udziału w tej akcji. Przewidziano nagrody.

Przy wskazaniu, kto zasługuje na uwzględnienie w galerii wielkich płocczan, należy wziąć pod uwagę postacie, których działalność przypadała na wiek XIX lub XX (od 1793 r. do 1989 r.) i były związane z naszym miastem czy to poprzez fakt urodzenia się tutaj, czy też ukończenia w Płocku szkoły. Można zaproponować nazwisko kogoś, kto był tutejszy od zawsze i tego, kto tu przyjechał, ale wrósł w lokalną społeczność i na jej rzecz działał. Mogą być wielcy budowniczowie miasta czy bohaterowie walk o niepodległość, społecznicy albo politycy. Warto zwrócić uwagę na twórców płockiego przemysłu, ale także ludzi nauki. A może bohaterów należy szukać w sferze ducha? Możemy wybierać chociażby wśród artystów i poetów, pisarzy i malarzy.

Kandydatury wielkich płocczan (wraz z uzasadnieniem) można nadsyłać drogą mailową do końca marca, na adres [email protected] lub kierować do Muzeum Mazowieckiego na adres [email protected], ewentualnie zjawić się w siedzibie Muzeum Mazowieckiego przy ul. Tumskiej 8, gdzie w marcu (przy recepcji) będzie wystawiona urna. Każde zgłoszenie powinno zawierać nazwisko kandydata (lub kandydatów) oraz uzasadnienie nie dłuższe niż tysiąc znaków. Przewidziano nagrody za najlepsze uzasadnienia w postaci kuponów do Empiku o wartości 200 zł oraz zaproszeń na otwarcie wystawy poświęconej wielkim płocczanom. Dodatkowo Urząd Miasta Płock nagrodzi te trzy osoby upominkami. Autorów najlepszych uzasadnień wyłoni kapituła złożona z przedstawicieli organizatorów. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi w ostatnich dniach maja, przy okazji Jarmarku Tumskiego i Dni Historii Płocka. Wtedy także ogłosimy wyniki głosowania (warto jednak pamiętać, że wybory wielkich płocczan mogą, ale nie muszą przełożyć się na ostateczny kształt wystawy).

Do zgłaszania kandydatur zapraszamy wszystkich - dorosłych, młodzież i dzieci, miłośników płockiej historii i tych, którzy dopiero chcą zgłębić jej tajniki. Każde zgłoszenie powinno zawierać zgodę na przetwarzanie danych osobowych o treści: Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Muzeum Mazowieckie w Płocku na potrzeby akcji “Galeria Wielkich Płocczan”. Dane osobowe będą przetwarzane jedynie na potrzeby owej akcji.

Szczegóły znajdą Państwo na stronie muzeumplock.eu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE