Reklama

Stwierdzono wściekliznę. Bądźcie ostrożni

Opublikowano:
Autor:

Stwierdzono wściekliznę. Bądźcie ostrożni - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Powiatowy lekarz weterynarii poinformował o zakażeniu wścieklizną. Śmiertelną chorobę stwierdzono u nietoperza na jednej z posesji przy ul. Nadwiślańskiej na osiedlu Pradolina Wisły.

Powiatowy lekarz weterynarii poinformował o zakażeniu wścieklizną. Śmiertelną chorobę groźną dla ludzi i zwierząt, stwierdzono u nietoperza na jednej z posesji przy ul. Nadwiślańskiej na osiedlu Pradolina Wisły.

Jak poinofmował w komunikacie przesłanym mediom powiatowy lekarz weterynarii, we wtorek 16 września stwierdzono wściekliznę u nietoperza. W związku z ryzykiem rozprzestrzenienia się choroby weterynarze wskazali obszar zagrożony i zalecili bezwzględny zakaz m.in. organizowania targów, odławiania zwierząt, a także nakaz szczepienia psów itd.  Oto treść komunikatu:

1. Informacje o chorobie

Wścieklizna jest chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirus atakujący ośrodkowy układ nerwowy i kończy się zawsze śmiercią. Na zakażenie wirusem wścieklizny wrażliwe są wszystkie zwierzęta stałocieplne, a także człowiek.  Do zakażenia dochodzi zazwyczaj wskutek pogryzienia przez chore zwierzę, poprzez skórę lub błony śluzowe, ponieważ wirus znajduje się w ślinie chorego zwierzęcia.
Wirus wścieklizny wykazuje dużą odporność na działanie czynników fizycznych i chemicznych oraz na gnicie.  W rozkładających się zwłokach zachowuje zakaźność do kilku tygodni, a w powierzchniowych warstwach ziemi, przez 2-3 miesiące. Jest wrażliwy na działanie większości środków dezynfekcyjnych.

2.    Informacje o zwierzętach

Zamieszkiwanie nietoperzy w pobliżu siedlisk ludzkich, lasów i parków w okolicach zabudowań, a nawet bytowanie  w szczelinach znajdujących się w budynkach mieszkalnych jest zjawiskiem naturalnym. Krążenie wirusa wścieklizny   w środowisku podtrzymywane jest przez zwierzęta różnych gatunków, które mogą stanowić zarówno wektor, jak i rezerwuar wirusa wścieklizny.
Nietoperze, jak inne ssaki dziko żyjące, są zwierzętami wrażliwymi na zakażenie wirusem wścieklizny, ale ryzyko transmisji zarazka tj. przenoszenia wirusa między zwierzętami wg doniesień naukowych jest niewielkie. Występowanie wścieklizny stwierdzono zaledwie u trzech spośród 25 gatunków nietoperzy występujących w Polsce. Podaje się, że mniej niż 5 proc. przebadanych w Polsce w ostatnich latach nietoperzy padłych i podejrzanych, było zarażonych wścieklizną, co stanowi poniżej 1 proc. populacji naturalnie żyjących zwierząt. Wszystkie nietoperze żyjące w Europie są owadożerne. Nietoperze są ssakami prawnie chronionymi. Należy podkreślić, że nawet chore nietoperze nie wykazują agresji i nie dążą do kontaktu z człowiekiem lub innymi zwierzętami.

3.    Obszar zagrożony

Obszar zagrożony na terenie m. Płocka:
-    ul. Ciechomicka od granic miasta do wiaduktu nad Trasą ks. Jerzego Popiełuszki,
-    Trasa ks. Jerzego Popiełuszki do ronda 19 PP Odsieczy Lwowa,
-    wzdłuż drogi Nr 60 do wysokości wału przeciwpowodziowego na rz. Wiśle (lewy brzeg rz. Wisły),
-    wzdłuż lewego brzegu rz. Wisły od mostu Solidarności do granic miasta w m. Jordanów,
-    strefę zamykają granice miasta z m. Jordanów do ul. Ciechomickiej.
Obszar zagrożony na terenie miasta i gminy Gąbin:
-    od ronda w Dobrzykowie przy drodze Nr 575,
-    wzdłuż ulicy Ciechomickiej prowadzącej przez miejscowość Górki do granicy m. Płocka,
-    od granicy m. Płocka wzdłuż wału przeciwpowodziowego lewego brzegu rz. Wisły do ronda w Dobrzykowie,
-    strefę zamykają granice m. Płocka z miejscowością Jordanów do ul. Ciechomickiej.

4.    Na terenie ww. obszaru zakazuje się:

-    organizowania targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę w charakterze zwierząt towarzyszących,
-    polowań i odłowów zwierząt łownych,
-    przemieszczania psów i kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę w charakterze zwierząt towarzyszących z terenu i na teren obszaru zagrożonego bez uzyskania zezwolenia Powiatowego Lekarza Weterynarii w Płocku.

5.    Na terenie ww. obszaru nakazuje się:

-    trzymanie psów na uwięzi, a kotów w zamknięciu,
-    pozostawienie zwierząt gospodarskich w okólnikach i na zamkniętych wybiegach,
-    poddanie szczepieniu przeciw wściekliźnie wszystkich psów, które nie posiadają aktualnie ważnych szczepień przeciwko tej chorobie.


Należy podkreślić, że stwierdzenie obecności wirusa wścieklizny u zwierzęcia dzikiego jakim jest nietoperz, nie jest sytuacją wyjątkową. Zwierzę to, podobnie jak inne zwierzęta wolno żyjące, może być rezerwuarem tego wirusa. Wścieklizna jest chorobą o zasięgu globalnym, występuje na całym świecie. Jednak jako choroba śmiertelnie groźna dla ludzi, wymaga rozważnego zachowania ze strony człowieka przebywającego na co dzień w środowisku, w którym obecne są również zwierzęta.

Dla skutecznego ograniczenia możliwości rozprzestrzeniania się choroby, zakażenia ludzi oraz zwierząt, ważne jest zapewnienie spokoju i porządku na terenie obszaru zagrożonego oraz przestrzegania obowiązujących w tym obszarze zakazów i nakazów.
Powiatowy Lekarz Weterynarii Jacek Gruszczyński

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE