Reklama

Studia w Poznaniu: jaki kierunek i uczelnie wybrać?

Opublikowano:
Autor:

Studia w Poznaniu: jaki kierunek i uczelnie wybrać? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W Polsce obecnie funkcjonuje ponad 400 uczelni wyższych, z których więcej od 100 – to są uczelni państwowe. Często się mówi, że razem z uczelnią człowiek wybiera i swoją przyszłość. Jednak wśród takiej ilości uniwersytetów, akademii i szkół dość ciężko wybrać swoją „alma mater”. Od podjęcia tej decyzji naprawdę zależy, czy da wam się już od pierwszego dnia studiów zacząć pierwszy etap kształcenia się i rozwoju.

W Polsce obecnie funkcjonuje ponad 400 uczelni wyższych, z których więcej od 100 – to są uczelni państwowe. Często się mówi, że razem z uczelnią człowiek wybiera i swoją przyszłość. Jednak wśród takiej ilości uniwersytetów, akademii i szkół dość ciężko wybrać swoją „alma mater”. Od podjęcia tej decyzji naprawdę zależy, czy da wam się już od pierwszego dnia studiów zacząć pierwszy etap kształcenia się i rozwoju.

Najważniejszym kryterium prestiżu i autorytetu uczelni są jej pracownicy, czyli wykładowcy. Właśnie dlatego najlepsze uczelnie „lubią” się pochwalić osiągnięciami naukowymi, a w tym też poinformować publiczność o swojej działalności.

 Wybór uczelni – wybór przyszłości, więc przed rekrutowaniem się do wybranej szkoły warto się zastanowić nad kilkoma prostymi pytaniami:

 • Czy pracownicy uczelni są znani i kompetentni ?
 • Czy posiada szkoła stabilne źródło środków materialnych?
 • Czy pomaga uczelnia przyszłym absolwentom znaleźć pracę?
 • Jakie są opinie innych studentów?

Popularne kierunki studiów w Poznaniu

Aktualnie w Poznaniu działają 8 uczelni publicznych i 20 prywatnych. Z możliwości studiowania w głównym mieście Wielkopolskim chętnie się korzystają abiturienci z powiatu Poznańskiego i okolic miasta. Jest to łatwe do uzasadnienia, bo te ludzie już wiedzą, jak piękne jest to miasto i co jego mieszkańcy sądzą o poznańskich uczelniach.

Jeżeli spojrzeć na listę 20 najlepszych polskich uczelni wyższych, to możemy kilka razy tam spotkać miasto Poznań. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego oraz Politechnika Poznańska – oto poznańskie uczelnie, którym można nadać tytuł najlepszych.

Te szkoły osiągają sukcesy, bo mają stały kontakt ze studentami przez edukacyjny portal studenta (stronę internetową). Oprócz tego one tworzą warunki zachęcające do nauki. Wśród nich - możliwość studiów przez internet, czyli studia online. Poznań oraz jej szkoły wyższe mają związki międzynarodowe, więc są bardzo znane za granicą. Dlatego poznańskie absolwenci często się pozostają w swoich uczelniach ojczystych na studia podyplomowe i doktoranckie.

Jakie studia wybrać? Poznań ma wiele poprawnych odpowiedzi, bo posiada różne rodzaje studiów. Interesujesz się analizą rynku uczelni wyższych? Poniżej znajdziesz aktualną informację na temat popularnych poznańskich szkół i ich kierunków:

 • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza:
W tym roku najbardziej pożądanymi kierunkami na UAM byli studia filologiczne, a mianowicie filologia angielska i szwedzka, prawo i psychologia. Oprócz wyżej wymienionych warto wymienić inne popularne specjalizacji: jest to pedagogika, chemia aplikacyjna, turystyka, sport oraz gospodarka i ekonomia w dziejach. Ciekawostką jest to, że do rekrutowania się też są dostępne studia teologiczne;

 • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego:
W najbardziej znanej poznańskiej uczelni medycznej w tym rok wyróżnili się kierunki analityki medycznej i kardiologii. Ponadto, dla fascynujących się biologią i chcących zajmować się wytwarzaniem wyrobów medycznych, istnieje kierunek farmacji.

 • Politechnika Poznańska:
Uczelnia dla tego, kto ukończył liceum ogólnokształcące z przedmiotem profilowym “matematyka”. Wśród wielu nauk technicznych tradycyjnie się wybiją inżynieria, logistyka oraz automatyka i robotyka. Transport drogowy, informatyka, energetyka i mechanika budowy maszyn – to są inne atrakcyjne kierunki techniczne;

 • Inne uczelnie:
- Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu proponuje abiturientom dużo kierunków ekonomicznych oraz studia z zakresu biznesu. Są to finanse i rachunkowość, logistyka, business and finance;

-  Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu oferuje kierunki przyrodnicze, humanistyczne, ekonomiczne oraz z zakresu geografii. Najbardziej lubianymi przez studentów są ochrona środowiska, dietetyka i ekonomia;

-  Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu posiada do dyspozycji kierunki artystyczne, i najbardziej znanymi są grafika projektowa i animacja.

Korepetytor w Poznaniu – czy jest potrzebny przed studiami?

Warto wiedzieć, że wymienione wyżej szkoły wyższe są bardzo szanowane. Dlatego jest dość problematycznie, a czasami nawet niemożliwie dostać się na te uczelnie. Poznań już się spotkał z sytuacjami, kiedy na jedno miejsce chciało się rekrutować nawet 25 przyszłych studentów.

Dlatego trzeba jeszcze na etapie licealnym dbać o swoją edukację i poziom wiedzy. Pomóc też w tym może korepetytor. Większość szkół wyższych wymaga od abiturientów zaliczenia egzaminu wstępnego, więc korepetycje mogą nie tylko przygotować do matury, ale i do życia akademickiego.

Oto najważniejsze przyczyny, dlaczego warto skorzystać się z usług korepetytorskich przed rekrutacją na uniwersytet:

 • nauczyciel wie, jakie informacji są najważniejsze, więc nie będziecie marnować czasu na zapamiętywanie wszystkiego;
 • korepetytor usystematyzuje wiedzę i poda ją w dostępny sposób;
 • korepetycje będą skuteczną kontrolą i sprawdzaniem waszych umiejętności;
 • korepetytor zna się na różnych metodach nauczania i kontaktu z ludźmi, więc będzie trzymał was i wasz rozwój w pożądanym kierunku.
Ważnym też jest znaleźć dobrego korepetytora i serwis „Buki” (buki.org.pl) będzie w tym ładnym pomocnikiem. Strona dysponuje największą bazą korepetytorów w Poznaniu, które są bezpośrednio powiązane z uczelniami poznańskimi, a więc dużo wiedzą o nich.

Serwis „Buki” oraz jego korepetytorzy mogą pomóc wam w osiągnięciu następujących celów:

 • poszukiwanie korepetytora;
 • ekonomia własnego czasu i wysiłku;
 • otrzymywanie wiedzy o konkretnej uczelni.
Więc decydujcie się na studia tylko w dobrych uczelniach i rezultaty nauki będą pozytywne i natychmiastowe.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE